Zásoby potravín pred Veľkou nocou sú dostatočné a frekvencia nákupov sa znížila, konštatuje Matovič

nákupný košík, potraviny
Za potraviny budeme kvôli kríze platiť menej. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 7. apríla, 11:16

Potravín v najväčších slovenských obchodných reťazcoch je pred blížiacou sa Veľkou nocou aj napriek koronavírusu dostatok. Obchody zvýšili objednávky či prepravné kapacity a prijali niektoré mimoriadne opatrenia, aby výpadky potravín nenastali. Konštatovali to pre agentúru SITA zástupcovia spoločností Billa, Kaufland, Tesco a COOP Jednota.

Spoločnosť Billa má dostatočné zásoby potravín a ostatného tovaru aj pred blížiacimi sa sviatkami. „Posilnili sme objednávky tovaru, aby sme dokázali naplniť aj vyšší záujem zákazníkov. Nemáme však aktuálne plošne nastavené otváracie hodiny, no na každej jednej predajni si zákazníci túto informáciu nájdu. Otvárame zhruba o 7 alebo 8 hod. a zatvárame predajne medzi 19 až 22 hod. v závislosti od konkrétnej predajne,“ ozrejmila hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Nepretržité zásobovanie obchodov

Za súčasných mimoriadnych okolností spoločnosť Tesco tvrdí, že aj v období pred Veľkou nocou vyvíja maximálne úsilie, aby sa potraviny bezpečne dostali ku všetkým zákazníkom.

„Nepretržite prebieha zásobovanie obchodov Tesca potravinami a ďalším sortimentom produktov. V našich distribučných centrách máme aj v aktuálnej mimoriadnej situácii dostatočné zásoby a priebežne pokračuje ich plynulé dopĺňanie. Zo všetkých distribučných centier denne putujú čerstvé a trvanlivé potraviny do každého zo 150 obchodov Tesca na Slovensku,“ povedal Peter Steigauf z Tesco Stores.

Tesco zvýšilo v uplynulých dňoch prepravné kapacity zhruba o štvrtinu. „Situáciu sme zvládli v spolupráci s partnerskou prepravnou spoločnosťou, ktorá pre nás operatívne navýšila dopravné kapacity,“ dodal Peter Steigauf.

Zvýšili prepravné kapacity

V Kauflande ostáva prioritou, aby zákazníci vždy našli všetko, čo potrebujú. „Preto sme s našimi dodávateľmi neustále v kontakte a podnikáme všetky potrebné kroky pre to, aby nenastali výpadky v dostupnosti tovarov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová.

Potravín na Veľkú noc je dostatok aj v COOP Jednota, kde prepravné kapacity zvýšili o 30 %. „Najväčšia slovenská maloobchodná sieť COOP Jednota ubezpečuje zákazníkov, že na blížiace sa veľkonočné sviatky má predajne pripravené. Okrem najpredávanejších produktov posledných týždňov, medzi ktoré patrí múka, ryža, cestoviny a konzervy, si môžu spotrebitelia zakúpiť aj typické veľkonočné špeciality – čokoládové figúrky, vajíčka s prekvapením, rôzne druhy báboviek, množstvo mäsových výrobkov, slepačie vajcia. Domáci reťazec však zároveň zákazníkom odporúča, aby si nákupy aj vzhľadom na opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR nenechávali na poslednú chvíľu,“ povedala hovorkyňa COOP Jednota Zuzana Peiger Ačjaková.

Frekvencia nakupovania sa znížila

Obchodníci potvrdili dostatočné zásoby potravín na skladoch na Slovensku. Po rokovaní krízového štábu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) to vyhlásil v pondelok predseda vlády Igor Matovič.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„V pondelok na krízovom štábe ministerstva pôdohospodárstva obchodníci potvrdili dostatočné zásoby potravín na skladoch na Slovensku. Čo je tiež pozitívne pre boj s pandémiou, znížila sa aj frekvencia nakupovania obyvateľmi. Ľudia si nakupujú viac počas jednej návštevy obchodu,“ povedal Matovič po rokovaní štábu, na ktorom sa zúčastnil.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský doplnil, že Slováci sa podľa obchodníkov predzásobili potravinami. Po výraznom náraste nákupu potravín v marci sa však situácia v obchodoch stabilizovala.

Distribúcia potravín už prebieha plánovane a distribučné sklady obchodníkov s potravinami sú dostatočne zásobené nielen čerstvými, ale aj trvanlivými potravinami, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú poskytlo MPRV SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MičovskýKvetoslava KirchnerováLucia LangováPeter SteigaufZuzana Peiger Ačjaková
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR