NBA: Lakers obhájili titul, majú ich už 16

Los Angeles Lakers
Lakers oslavujú titul. Foto: SITA/AP

LOS ANGELES 18. júna (WEBNOVINY) – Basketbalisti Los Angeles Lakers sa stali šestnástykrát v histórii víťazmi NBA. V rozhodujúcom siedmom súboji finále play-off využili zverenci trénerského mága Phila Jacksona výhodu domáceho prostredia a zdolali dlhoročného rivala Boston Celtics 83:79 (34:40). Lakers obhájili titul z minulého roka a už len o jeden primát zaostávajú za historicky najúspešnejším Bostonom, ktorý má na konte

17 víťazstiev v najprestížnejšej basketbalovej súťaži na svete. Cenu pre najužitočnejšieho hráča – MVP finálovej série 2009/10 prevzal domáci krídelník Kobe Bryant, autor 23 bodov. Bryant sa s Lakers stal šampiónom NBA po piaty raz a aktuálny titul označil za najťažšie vybojovaný. „Dnes som chcel veľmi uspieť a práve to mi zväzovalo ruky. Vďaka spoluhráčom sme to napokon dokázali. Toto víťazstvo je najsladšie zo všetkých,“ povedal Bryant pri preberaní ceny z rúk legendárneho hráča Bostonu, 76-ročného Billa Russella.

Iná basketbalová legenda Phil Jackson si na svoje konto pripísal už jedenásty trénerský titul v NBA (ďalšie dva má ako hráč) a celkovo odkoučoval rekordných 225 víťazstiev v zápasoch play-off v kariére. V tomto smere je absolútnym lídrom medzi kormidelníkmi všetkých štyroch amerických profesionálnych športov. Napriek týmto úctyhodným číslam siedmy zápas finálovej série koučoval vo štvrtok prvýkrát v živote. „Čo som povedal hráčom, keď sme prehrávali o 13 bodov? Aby sa v nijakom prípade nevzdávali, vrátili sa k zodpovednému bráneniu a to nás napokon nakoplo v záverečnej štvrtine aj k obratu v útoku,“ povedal 64-ročný Jackson v jednej z prvých reakcií do mikrofónu CBC.

V rozhodujúcom siedmom súboji mali v losangeleskom Staples Center dlho vývoj zápasu vo svojich rukách hráči hosťujúceho Bostonu, ale nezvládli koncovku. Domáci v dramatickom a nervóznom závere najmä zásluhou skvelej obrany a neúnavnej práce pivota Paua Gasola preklopili víťazstvo na svoju stranu. Skvelý Španiel mal pevné nervy pri trestných hodoch, premieňal pokusy spod koša, ale najmä výborne doskakoval. Za stavu 79:76 necelých 26 sekúnd pred koncom práve on doskočil loptu po neúspešnom trojkovom pokuse Kobeho Bryanta, ktorý potom z trestných hodov zvýšil na rozhodujúcich 81:76 pre Lakers. Hosťujúci Rajon Rondo potom ešte znížil trojkou na 79:81, no po následnom faule Saša Vujačič s pokojom premenil oba trestné hody a hostia už nedokázali odpovedať.

K rozuzleniu v siedmom finálovom stretnutí prišlo 17. raz v histórii NBA, ale iba druhýkrát za ostatných 16 rokov. Lakers a Celtics sa spoločne ocitli v tejto situácii piatykrát a po prvý raz ju zvládli hráči Los Angeles. Predtým štyrikrát v siedmom zápase uspeli Celtics. Stále platí, že naposledy hosťujúci tím ustál tlak siedmeho zápasu v roku 1978, keď sa tešili z titulu Washington Bullets.

Výsledok:

Finále NBA – 7. zápas (hralo sa na 4 víťazstvá)

Los Angeles Lakers – Boston Celtics 83:79 (14:23, 20:17, 19:17, 30:22) – konečný výsledok série: 4:3, Lakers sú šampiónmi NBA 2009/10

Zostava a body: Bryant 23 /15 doskokov/, Artest 20, P. Gasol 19 /18 doskokov/, Fisher 10, A. Bynum 2 (Odom 7, Vujačič 2, J. Farmar 0, Sh. Brown 0) – Pierce 18 /10 doskokov/, Garnett 17, Rondo 14 /10 asistencií/, R. Allen 13, R. Wallace 11 (G. Davis 6, T. Allen, N. Robinson a Scalabrine po 0)

Úspešnosť streľby z poľa v %: 32,5:40,8, trojky: 4/20 – 6/16, trestné hody: 25/37 – 15/17, doskoky: 53:40, asistencie: 11:18, stratené lopty: 11:14, získané lopty: 7:6, bloky: 3:7, fauly: 19:25, 18 997 divákov

V úvode sa tímy striedali vo vedení, ale druhú polovicu prvej štvrtiny vyhrali hostia z Bostonu 11:3 a odskočili na rozdiel 9 bodov (14:23). Domáci zlepšili doskakovanie aj streľbu a za úvodných päť minút druhej štvrtiny šnúrou 11 bodov stihli obrátiť skóre vo svoj prospech (25:23). Hluchých a slepých päť minút zo strany Celtics ukončil až odvážnym prienikom pod kôš Rondo a vyrovnal na 25:25. Odvtedy boli hostia opäť o krok vpredu a prvý polčas vyhrali o 6 bodov 40:34. V úvode tretej štvrtiny si Lakers opäť „nepotykali“ so streľbou a márne hľadali diery v zelenom obrannom vale Celtics. Keď skvelý Rondo v 28. min zvýšil na 49:36 pre Boston, zdalo sa, že sa rodí rozhodujúci náskok. Domácim v tých fázach vôbec nezaberal ofenzívny motor Bryant (pokusy z poľa 5/20, trojky 0/5), no aj bez neho sa do konca štvrtiny dokázali priblížiť na rozdiel 4 bodov (53:57).

Záverečná štvrtina bola nie kvalitou, ale napätím tým pravým vyvrcholením sezóny 2009/10. Osem a pol minúty pred koncom Artest vyrovnal na 61:61 a začali sa šestkové preteky nervov. Za stavu 64:64 sa prebudil Bryant a štyrmi bodmi v rade upravil na 68:64. Dve minúty pred koncom Gasol zvýšil na 76:70 pre Los Angeles a o niečo neskôr pridal dôležité tri body s maximálnou koncentráciou hrajúci Artest (79:73). Času už veľa nezostávalo, a tak sa aj v drese Bostonu prihlásili o slovo trojkári. Rondova trojka z ťažkej pozície pod tlakom značila zníženie náskoku Lakers na 79:81, ale po premenených trestných hodoch Vujačiča už Rondo z trojkovej pozície po druhý raz neuspel. V záverečných sekundách sa lopta ocitla symbolicky v rukách Bryanta, ktorý po stretnutí prevzal cenu Billa Russella pre najužitočnejšieho hráča finálovej série.