Nečinnosť polície za Gašpara bol úmysel alebo nekompetentnosť, pýta sa mimovládka Transparency

Tibor Gašpar
Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Na základe štvrtkového ranného zásahu si nové vedenie polície a Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zjavne myslí, že nečinnosť polície v boji s korupciou za prezidentovania Tibora Gašpara, bol úmysel.

„Chabé“ výsledky

Uviedla to mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) s tým, že pred dvomi rokmi po odchode Gašpara z funkcie zverejnili jeho „chabé“ výsledky v boji proti korupcii na najvyšších miestach.

„Akurát ostávala nezodpovedaná otázka, či to bol úmysel alebo nekompetentnosť. S Gašparom sme sa počas jeho prezidentovania polícii dvakrát aj osobne stretli a opakovane sa pýtali na tie mizerné čísla. Gašpar sa nás na to vždy sebavedomo pýtal, či teda máme dôkazy, aby mal koho zatknúť,“ uzavrela TIS.

Ako organizácia dodáva, na argument, že nulové zatknutia top politikov či podnikateľov nemajú ani v tých najvyspelejších a menej skorumpovaných krajinách, Gašpar len hovoril, že to sa porovnávať nedá.

Akcia Očistec

Policajti vo štvrtok v skorých ranných hodinách v rámci akcie „Očistec“ zadržali a obvinili viacero osôb. Obvinenia zadržaným vzniesli okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Podľa medializovaných informácií sú medzi zadržanými bývalý policajný prezident Tibor G., bývalý šéf NAKA Peter H., exšéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. a tiež bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard S.

Posledný menovaný podľa medializovaných informácií spolupracuje s políciou. Tibor G. na Bernarda S. ešte v stredu 4. novembra podal trestné oznámenie pre „pripravovanú kriminalizáciu“ jeho osoby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraTIS Transparency International Slovensko