Nejsť voliť znamená nechať rozhodovať iných, prezident Kiska vyzýva na účasť v komunálnych voľbách

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) – Nejsť voliť znamená nechať za seba rozhodovať iných. Vyhlásil to v stredu v súvislosti s nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami prezident Andrej Kiska.

Vyberajú kandidátov z okolia

Podľa hlavy štátu je potrebné vybrať si do orgánov samospráv zástupcov, ktorých život, činy a skutky dávajú záruku, že budú prínosom. Komunálne voľby zároveň označil za „najosobnejšie, ktoré máme,“ a to z dôvodu, že si voliči vyberajú kandidátov zo svojho okolia, ktorých neraz osobne poznajú.

„Vy, ktorí žijete vo svojich mestách a obciach, najlepšie viete, čo potrebujete,“ vyhlásil Kiska.

Prezident tiež pripomenul, že zástupcovia samospráv budú rozhodovať o využití finančných prostriedkov v celkovej výške 4,5 miliardy eur. „Mestá a obce majú vo svojich rukách dôležité právomoci, ktoré ovplyvňujú náš život,“ povedal s tým, že na komunálnej úrovni sa rozhoduje napríklad o fungovaní sociálnych služieb.

Rozhodovanie je v rukách občanov

Kiska takisto zdôraznil, že voľby sú momentom, keď je rozhodovanie pevne v rukách občanov a politikom neostáva nič iné, len čakať na výsledok ich rozhodnutia. „V sobotu máme šancu ukázať svoju predstavu o Slovensku,“ dodal.

V sobotu môže približne 4,45 milióna obyvateľov Slovenska rozhodnúť o vedení svojich miest a obcí na najbližšie štyri roky. Voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia od 7:00 do 22:00.

Voliči v nich budú vyberať predstaviteľov 2 926 obcí a miest, v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí. Hlasovať sa bude v 6 021 volebných miestnostiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska