Nemci umiestnili utečencov do bývalého koncentračného tábora

Utečenci
Mesto Schwerte sa rozhodlo, že v niekdajšom strážnom baraku, ktorý sa ako jediný zachoval, ubytuje 21 utečencov. Foto: Kay Nietfeld/dpa via AP

BERLÍN 14. septembra (WebNoviny.sk) – Areál bývalého koncentračného tábora Buchenwald sa stal dočasným domovom pre utečencov. Umiestňovať ich tam začalo mesto Schwerte ležiace v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, informovala agentúra APA s odvolaním sa na izraelský spravodajský portál Ynet.

Mesto sa rozhodlo, že v niekdajšom strážnom baraku, ktorý sa ako jediný zachoval, ubytuje 21 utečencov. Tento krok zvažovalo napriek kritike už v januári. Jeho starosta Heinrich Böckelühr ho vtedy obhajoval ako „primeraný“.

Sociálnodemokratická krajinská premiérka Hannelore Kraftová po rokovaní so zástupcami židovských organizácií na predstaviteľov mesta apelovala, aby spomínaný zámer neuskutočnili. Kritizovali ho aj historici a ďalšie organizácie. Do Buchenwaldu deportovali počas druhej svetovej vojny okolo 250 000 Židov z celej Európy. Za jeho bránami zahynulo vyše 56 500 ľudí.

Dvadsaťročný utečenec z Eritrey, ktorého umiestnili v bývalom koncentračnom tábore, portálu Ynet povedal, že nemá problém s minulosťou budovy. Žena, ktorá ušla z Alžírska a v Buchenwalde býva viac ako týždeň, uviedla: „Je tu dobre. Mnoho iní nemajú ani to.“

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom