Nemecko mení plány, od roku 2015 sa nechce viac zadlžovať

Wolfgang Schäuble
Wolfgang Schäuble Foto: SITA/AP

BERLÍN 28. októbra (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble upúšťa od svojho plánu začať splácať dlh krajiny od roku 2015. Namiesto toho sa jeho rezort sústredí na to, aby si krajina viac nepožičiavala a aby sa nezvyšovali dane.

Schäuble to vyhlásil v nedeľu pre magazín Focus a poskytol tak kancelárke Angele Merkelovej viac priestoru na financovanie drahých projektov, o ktorých hovorila v rámci koaličných rokovaní so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD). Malo by isť o investície v oblasti cestnej a železničnej siete.

Podľa Schäubleho je cieľom krajiny od roku 2015 nevydávať nové štátne cenné papiere a do desiatich rokov znížiť dlh krajiny zo súčasných zhruba 80 % hrubého domáceho produktu (HDP) na úroveň nižšiu ako 60 % HDP.

„Nechceme vydávať… žiadne nové dlhopisy od roku 2015 a pokračovať v tomto smere aj ďalej,“ povedal minister. „Podiel dlhu bude automaticky klesať v prípade, že nebudeme vytvárať nový dlh a hospodárstvo bude rásť,“ doplnil. „Strednodobý plán do roku 2017 nám dáva určitý priestor, ale môžeme s tým rátať iba v prípade, že sa nám podarí aj naďalej rásť,“ informoval Schäuble.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Wolfgang Schäuble