Nemecko prepustí Puigdemonta na slobodu, hrozba vydania Španielsku však pretrváva

Nemecko, Puigdemont
Nemecké väzenie v Neumuensteri, kde väznili bývalého katalánskeho lídra Carlosa Puigdemonta Foto: SITA/AP

NEUMÜNSTER 6. apríla (WebNoviny.sk) – Nemeckí prokurátori nariadili okamžité prepustenie bývalého katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta po tom, čo zaplatil kauciu 75-tisíc eur. Schleswigská prokuratúra informovala, že politik okrem toho poskytol úradom adresu, na ktorej sa bude v Nemecku zdržiavať. Puigdemont totiž po prepustení z väzenia nesmie opustiť krajinu, až kým súd nerozhodne, či ho vydá do Španielska.

Puigdemontov právnik prišiel do väznice v Neumünsteri v piatok ráno. Bezprostredne po jeho príchode však nebolo známe, ako a kedy 55-ročný politik zariadenie opustí. Jeho podporovatelia tvrdia, že bude mať neskôr v piatok tlačovú konferenciu.

Bývalého katalánskeho lídra zadržali v Nemecku na základe španielskeho zatykača po tom, ako sa 25. marca snažil dostať z Fínska do Belgicka, kam ušiel po zakázanom októbrovom referende o nezávislosti Katalánska od Španielska. Španielsko žiada jeho vydanie na základe obvinení zo vzbury a zneužívania verejných prostriedkov, ktorého sa podľa neho počas organizácie referenda dopustil.

Jednou z podmienok politikovho vydania z Nemecka je, aby dané obvinenia mali ekvivalent aj v nemeckom práve. Schleswigský súd vo štvrtok rozhodol, že za obvinenie zo vzbury ho nemôžu vydať, lebo nemecké právo pri vzbure predpokladá hrozbu alebo použitie sily. Ako zdôrazňuje agentúra AP, stále ho však môže Nemecko do Španielska vydať na základe zneužitia verejných prostriedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carles Puigdemont