Nemocnice podporujú praktické sestry v ambulanciách, reakcia komory sestier ich prekvapila

Všeobecný lekár, ambulancia
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa nazdáva, že praktické sestry v ambulanciách budú v prospech pacientov.

Ako asociácia uvádza vo svojom stanovisku, praktické sestry, ktoré majú takmer identické vzdelanie a kompetencie ako sestry, budú môcť pracovať aj v bežných ambulanciách.

Možnosť špecializácie

Kvalifikované sestry s vyšším vzdelaním budú mať väčší priestor uplatniť sa tam, kde chcú pracovať a kde ich pacient viac potrebuje. Ide napríklad o rôzne špecializované činnosti, v ústavnej zdravotnej starostlivosti a podobne.

Praktické sestry, čiže doterajší zdravotnícki asistenti, by mali môcť pracovať v ambulanciách na návrh poslanca Štefana Zelníka (SNS). Ten svoj pozmeňujúci návrh predložil k novele zákona o omamných látkach, o ktorej v súčasnosti rokuje parlament.

Proti sa postavila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), podľa ktorej sa Zelník snaží oslabiť postavenie sestier.

Zmena v prospech pacienta

ANS je z reakcie SKSaPA prekvapená. Obzvlášť, keď SKSaPA v minulosti ani v súčasnosti nepredložila žiadny konštruktívny návrh alebo riešenie, tvrdí asociácia nemocníc.

„SKSaPA naopak čoraz tvrdšou rétorikou všetky návrhy riešenia aktuálnej situácie odmieta, čo niekedy, žiaľ, vyvoláva podozrenie, že komora sestier súčasný napätý personálny stav podceňuje a svojím prístupom bráni jeho postupnej náprave,“ vyhlásila ANS.

Nemocnice zásadne nesúhlasia s vyjadrením komory sestier, že na ambulanciách by nemali pracovať praktické sestry. „Naopak, z diskusie ANS, Asociácie súkromných lekárov (ASL) a Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení s poslancami Výboru NR SR pre zdravotníctvo pod vedením jej predsedu MUDr. Zelníka vzišiel návrh, aby praktické sestry mohli pracovať aj v ambulanciách. Táto zmena bude jednoznačne v prospech pacienta,“ vyhlasuje ANS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek