Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, Thinkstock
8. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(44)

Nemocnice vnímajú požiadavky sestier ako neetické

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s požiadavkami Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA), za ktorých sa chcú sestry vrátiť do nemocníc.

Ako uviedla ANS v pondelok v stanovisku, považuje ich za neetické a právne irelevantné. Konkrétne sa asociácii nepozdáva to, aby sestry, ktoré podali výpoveď z nemocníc a podľa ANS opustili pacienta, mali po spätnom prijatí vyššie platy ako tie, ktoré ostali v nemocniciach. ANS tiež nesúhlasí, aby nové sestry, ktoré prijali nemocnice, boli teraz prepustené.

V Prešove sa na návrate sestier nedohodli

Rokovanie vedenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove s predstaviteľmi odborového združenia, zastupujúceho 302 sestier, ktoré odišli z nemocnice, sa skončilo neúspechom a obe strany nedospeli k žiadnej dohode.

Po zhruba hodinovom rokovaní odchádzali štyria zástupcovia odborov z rokovania sklamaní. Vedenie nemocnice im ponúklo 187 voľných pracovných miest s podmienkami podľa kolektívnej zmluvy. Ako však uviedla podpredsedníčka odborov v prešovskej nemocnici Gabriela Nováková, odborári nedostali odpoveď na otázku, za akých presných podmienok by mali byť sestry späť prijaté. “Preto sme aj povedali, že nesúhlasíme, aby prichádzali sestry samostatne, pretože by mohli byť oklamané. Máme dve sestry, ktoré sa vrátili a boli prijaté za neštandardných podmienok,” uviedla Nováková.

To vedenie nemocnice popiera. Tvrdí, že dve sestry, ktoré sa vrátili ešte minulý týždeň, dostali rovnaké podmienky, aké mali pred odchodom. Aj ostatným ponúkajú štandardné podmienky odmeňovania a vrátili by sa za rovnakých podmienok, ako mali pred svojím odchodom. Nevedia však zabezpečiť prijatie všetkých sestier.

Vrátia sa iba spoločne

Zamestnávateľ neplánuje zvýhodnením malej skupiny zamestnancov diskriminovať väčšinu svojich zamestnancov. Pri prijímaní nových zamestnancov bude nemocnica postupovať štandardne ako doteraz a bude dodržiavať dlhodobo zaužívané pravidlá,” uviedla hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková. Nemocnica doteraz prijala 110 nových sestier, ktoré majú podpísané zmluvy na dobu minimálne jedného roka s trojmesačnou výpovednou lehotou.

Sestry aj naďalej deklarujú, že sa vrátia iba spoločne, nie jednotlivo. “Verejný prísľub premiéra hovoril o tom, že sa máme vrátiť všetci. Pán riaditeľ povedal, že vytrhávame veci z kontextu. Myslím si, že verejný prísľub by mal platiť a pán premiér sa má zamyslieť nad tým, čo rozpráva a mal by to aj splniť. Tým pádom by mal dať pokyn riaditeľom nemocníc a mal by si za tým stáť,” uviedla Nováková. Hovorkyňa nemocnice reagovala, že v tejto súvislosti nemocnicu Úrad vlády SR nekontaktoval. “Sestry podali výpovede individuálne, aj v tejto chvíli pri prijímaní nových zamestnancov ich budeme posudzovať ako individuality. Čiže je nutné, aby každá záujemkyňa o pracovnú pozíciu sestra dala žiadosť o prijatie do zamestnania,” dodala Cenková. Nemocnica deklarovala, že aj v súčasnosti vie poskytovať nevyhnutnú a akútnu zdravotnú starostlivosť pre každého pacienta a robí aj veľkú časť plánovaných operačných zákrokov.

Nemocnica v Trnave nevezme späť všetky sestry

Vedenie Fakultnej nemocnice v Trnave s plošným a bezpodmienečným prijatím všetkých sestier, ktoré v rámci štrajku sestier a pôrodných asistentiek podali výpovede a momentálne už nie sú zamestnancami nemocnice. “Všetky uvoľnené pracovné pozície by podľa nášho názoru mali byť obsadzované podľa platných normatívov a podľa konkrétnych potrieb jednotlivých oddelení,” uvádza sa vo vyhlásení vedenia Fakultnej nemocnice v Trnave, ktoré agentúre SITA poskytol jej hovorca Matúš Stračiak.

V uplynulom období nemocnica prijala do pracovného pomeru nových zamestnancov, ktorí pracujú tak, aby bol pacient a chod nemocnice zabezpečený v plnom rozsahu. “Pri nových prijatiach do zamestnania budú vedenia kliník a oddelení a vedenie nemocnice postupovať v súlade so Zákonníkom práce a s ohľadom na kvality uchádzačov,” uvádza nemocnica. Ak by prijala všetky odídené sestry, musela by novoprijatých zamestnancov prepustiť, čo si vedenie nevie predstaviť.

Z trnavskej nemocnice odišlo koncom januára 56 sestier, na uvoľnené miesta nastúpilo 16 nových. Ďalších deväť chce odísť na konci februára. O návrate do nemocnice neprišla v pondelok rokovať ani jedna sestra.

Sestry prijali vládny návrh

Sestry a pôrodné asistentky prijali v piatok návrh premiéra SR Roberta Fica, aby sa všetky sestry vo výpovediach vrátili naspäť na svoje pôvodné pracovné miesta.

Zároveň ale žiadajú od predsedu vlády garanciu pre všetky sestry a pôrodné asistentky, ktoré k 5. februáru zostali vo výpovediach, pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s uvedením miesta pracoviska na pôvodnom oddelení, kde sestra pracovala. Koeficient mzdy by mal byť 0,96 – až 1,16-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve podľa vzdelania sestier s tým, že ostatné ustanovenia a mzdové náležitosti ostanú zachované.

Jednou zo zásadných požiadaviek, o ktorej chcú sestry rokovať, je dodržiavanie personálnych normatívov vo všetkých nemocniciach. “Iba tak sa dokáže zabezpečiť adekvátna starostlivosť pre pacientov. Pacient je pre nás na prvom mieste,” poznamenala šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

Odporúčané články

Sestry sa chcú vrátiť do nemocníc, toto je ich podmienka Odbory žiadajú premiéra Fica, aby prijal zdravotné sestry

Témy

Diskusia

Pussy pajtáš Každú jednu z tých "odídených sestier" v prípade, že ich zoberú späť - poslať povinne na psycho-vyšetrenie! Také požiadávky, ako majú tieto kreatúry pred možným návratom do zamestnania jasne dokazujú, že aj im, TAK AKO IGORKOVI jednoznačne "KVAPKÁ NA KARBID"... fanatikmodrák Pre 10.52 +++++++++++++ Ako novoprijaté pracovníčky dať im zmluvu na skúšobnú dobu a potom uvidím. Sú to bezcharakterné špine, ktoré odišli od smrteľne chorých pacientov. Dá sa povedať, že sú vrahovia občanov Slovenska. Treba im to napísať do posudkov a... BUDÚCNOSŤ to vyrieši. Aj táto vláda, aj predchádzajúce pravicové vlády, neustále tvrdili, že je nadbytok lôžok v nemocniciach, teda, že ich treba znížiť. Je jasné, že terajšia ľavicová vláda nemala na to odvahu, resp záujem znížiť ten počet. A ČO BUDE... PRE 14 03 PRESNE. ŽIAĽ NA TAKÝCH TRULOV BOLO POSTAVENÉ TO ŠTRNGANIE A MAJÚ ČO CHCELI. SMUTNŚ NA TOM JE, ŽE SKRZ NICH TO MÁME VŠETCI. REa tebe dnes 11:07 ZALEZ A NESMRAĎ TU. AŽ SA NAUČÍŠ PO SLOVENSKY PÍSAŤ, POTOM PÍŠ V SLOVENSKEJ DISKUSII: ŽE NEVIEŠ ZÁKLADY PRAVOPISU, TI ZARUČENE ROBÍ TO TVOJE MUDROVANIE.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...