Nemocnicu v Trnave upratovala firma bez upratovačiek

Upratovanie parlamentu po proteste
Upratovanie budovy Národnej rady SR po proteste Gorila, ktorý zorganizovali nespokojní občania dňa 27. 1. 2012 v Bratislave. Protestujúci budovu obhádzali banánmi a vajíčkami. Bratislava, 31. január 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Trnavská nemocnica platila desaťtisíce eur za upratovanie bez upratovačiek, oznámilo v utorok ministerstvo zdravotníctva (MZ).

Nemocnica si totiž objednala upratovacie služby za 54-tisíc eur u spoločnosti, ktorá nemala upratovačky a v obchodnom registri ani nemala zapísané upratovanie ako predmet činnosti.

Upratovacie služby pritom mali na jar tohto roka vykonávať v nemocnici ihneď dve spoločnosti súčasne.

Trnavská nemocnica podľa MZ odstúpila od platnej zmluvy so spoločnosťou ČaSS, s.r.o, vďaka čomu prišla o 160-tisíc eur. V sume je zahrnutá pokuta Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trnave vo výške 300 eur, úrok z omeškania zo strany ČaSS vo výške 118-tisíc eur a trovy konania v sume 38-tisíc eur.

Služby novej spoločnosti CRA, s.r.o. však stáli o 23-tisíc eur viac v porovnaní s pôvodnou firmou. „Celá situácia je absurdná a nemá žiadne logické vysvetlenie,“ vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Peniaze chcú späť

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Nový riaditeľ trnavskej nemocnice Martin Tabaček, ktorý bol poverený jej vedením v apríli tohto roka, uviedol, že urobí všetko pre to, aby peniaze získali späť a mohli tak slúžiť pacientom.

Ako ďalej pokračoval, nemocnica zmluvu s CRA, s.r.o. vypovedala 30. apríla tohto roka.

Spoločnosť upratovacie služby v nemocnici vykonávala dva mesiace, počas marca a apríla. Podľa MZ si však svoju prácu nevykonávala dostatočne.

Dôkazom má byť skutočnosť, že RÚVZ v Trnave počas kontroly usúdil, že situácia na niektorých oddeleniach v nemocnici bola havarijná. V protokole o kontrole úrad uviedol aj to, že noví zamestnanci spoločnosti CRA nemali zdravotnú spôsobilosť na prácu v zdravotníckom zariadení.

Firmu CRA podľa ministerstva vybralo bývalé vedenie bez akéhokoľvek výberového konania. MZ uvádza, že existuje personálne prepojenie medzi vedením spoločnosti CRA a bývalým vedúcim prevádzkovo-technického odboru a správy.

Neupratovali dobre

Zuzana Zvolenská
Foto: SITA/Marián Peiger

O nadštandardných vzťahoch svedčí podľa rezortu aj rýchlosť, akou boli uhrádzané faktúry.

„V čase, keď mala fakultná nemocnica na krku záväzky po lehote splatnosti vo výške viac než 7 mil. eur, dokázala firme CRA, s.r.o. zaplatiť faktúru už do 9 dní od jej vystavenia. Z celého prípadu pritom vychádza podozrenie, že nemocnica uprednostnila veriteľa, čím jej vedenie mohlo spáchať trestný čin. Podľa našich informácií plánuje jeden z veriteľov podať v danej veci trestné oznámenie,“ uviedlo ministerstvo.

Bývalý riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Gabriel Pavelek pre agentúru SITA povedal, že dôvodom skončenia zmluvného vzťahu s firmou ČaSS s.r.o bola nespokojnosť s kvalitou upratovania.

„V súťaži ponúkla nereálne nízku cenu, za ktorú nedokázala kvalitne upratovať. Na situáciu sme museli reagovať zrušením zmluvy,“ vysvetlil Pavelek. Nemocnicu potom upratovala stavebná firma CRA, s.r.o. Pavelek sa k vyjadreniam ministerky zdravotníctva nechcel viac vyjadrovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan UhliarikZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR