Nestratili sme akreditácie pre zlú kvalitu, bráni sa UK

Mičieta
Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Univerzita Komenského v Bratislave (UK) priznáva, že jej ministerstvo školstva odobralo akreditáciu v 32 študijných programoch, no podľa rektora Karola Mičietu ani v jednom prípade nešlo o spojitosť s kvalitou vzdelávania. UK reaguje na medializované informácie, že vysoké školy prišli za posledný rok o 71 akreditácií, pričom najviac odobral rezort práve Univerzite Komenského. Rektor Mičieta prízvukuje, že oprávnenie vzdelávať stratila škola po zmene akreditačných pravidiel. „Po zmene kritérií, keď garant nemohol garantovať viacero programov, v niektorých prípadoch nemohli fakulty tieto pozície obsadiť novými garantmi,“ argumentuje Mičieta. Týka sa to Pedagogickej fakulty, Prírodovedeckej fakulty aj Právnickej fakulty UK.

Ako ďalej píše rektor vo svojom stanovisku, rozhodnutie o odobratí akreditácie sa dotklo študentov minimálne. „Univerzita Komenského v Bratislave nerealizovala prijímacie konanie na študijné programy, ktorých sa odňatie akreditácie týkalo, už ani na akademický rok 2010/2011,“ poznamenal Mičieta. Dodáva, že napriek 32 odobratým akreditáciám má UK naďalej akreditovaných viac ako 750 študijných programov. „Navyše, považujem za potrebné spomenúť, že k odňatiu akreditácie došlo 15. januára, tento problém teda nemožno považovať za aktuálny,“ uviedol Mičieta.

Za odobratím akreditácií stoja garanti

Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) v stredu na tlačovej konferencii vyhlásil, že rezort odňal za posledných dvanásť mesiacov vysokým školám 71 akreditácií programov v bakalárskom, magisterskom, inžinierskom aj doktorandskom štúdiu. Aj keď sa mu číslo 71 zdá privysoké, odmietol hovoriť o zhoršovaní kvality vysokých škôl. Podľa Jurzycu stoja za odňatými právami vzdelávať najmä garanti, ktorí nespĺňali požadované kritériá. Ďalšími dôvodmi boli nedostatky v obsahu študijného programu a nedostatočné výsledky vo výskume.

Najviac akreditácií (32) odňali Univerzite Komenského v Bratislave, za ňou nasledujú Slovenská technická univerzita v Bratislave (11) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (8). „Väčšie vysoké školy majú aj väčší počet odňatých akreditácií, ale to neznamená, že sú tieto školy horšie,“ uviedol 3. augusta Jurzyca. Podľa neho prišli o akreditácie na niektoré programy aj špičkové fakulty. Rezort odporúča vysokoškolákom sledovať webovú stránku ministerstva www.minedu.sk, kde pravidelne aktualizuje zoznam pozastavených i odobratých akreditácií študijných programov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen Jurzyca
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave