Netreba prenechávať priestor tým, ktorí ju chcú zničiť, povedal Macron o budúcnosti Európy

Emmanuel Macron
Prezident Francúzska Emmanuel Macron počas tlačového vyhlásenia slovenského a francúzskeho prezidenta v Prezidentskom paláci pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Francúzskej republiky na Slovensku. Bratislava, 26. október 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Záležitosti ako migrácia alebo ochrana životného prostredia sa na európskej úrovni riešia vždy lepšie ako na národnej úrovni. Vyhlásil to dnes v Bratislave v rámci diskusie  francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Namiesto riešení sa pohrávajú s emóciami

To isté podľa neho platí napríklad o inováciách, keďže konkurencia v podobe Číny alebo Spojených štátov má k dispozícii miliardový, respektíve stámiliónový trh.

Európsky projekt sa podľa Macrona nedá porovnať s ničím iným, pričom podľa neho ide o „veľmi sofistikovaný demokratický projekt“. V minulosti bola Európa zjednotená väčšinou pod vládou jedného hegemonického štátu, súčasná je založená na rovnosti a „je majetkom ľudí“.

V diskusii o budúcnosti Európy podľa Macrona netreba prenechávať priestor tým, ktorí je chcú zničiť. „Niektorí sa pohrávajú s neakceptovateľnými ideami,“ povedal s tým, že takou je napríklad porovnávanie Bruselu s Moskvou.

„Brusel je slobodná voľba,“ zdôraznil s tým, že odporcovia zjednotenej Európy sa namiesto riešení pohrávajú s emóciami. Pokiaľ ide o Brexit, podľa Macrona išlo o symptóm zlyhania Európy. Zástancovia vystúpenia však podľa neho využili veľa nepravdivých argumentov a informácií. Zároveň zdôraznil, že mladí ľudia v Británii hlasovali za zotrvanie v únii.

Schopní obrániť sami seba

Prezident je podľa vlastných slov podporovateľom integrácie v rôznych oblastiach, vrátane obrany. Schopnosť brániť sa je podľa neho znakom serióznosti.

„Musíme byť schopní obrániť sami seba,“ uviedol. Tiež skonštatoval, že si uvedomuje potrebnosť transatlantického partnerstva, to však musí byť vyrovnané a Európa musí byť schopná artikulovať svoje pozície a názory

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa dnes počas návštevy Bratislavy stretol aj s prezidentom SR Andrejom Kiskom a premiérom Petrom Pellegrinim, pričom diskutovali takisto o Európskej únii a aj vzájomných slovensko-francúzskych vzťahoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaEmmanuel MacronPeter Pellegrini