Štvrtina nezamestnaných ešte nikdy nepracovala. najviac ľudí bez práce je vo veku 35 až 49 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť, práca, Peugeot Citroën
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v minulom roku medziročne znížila o 1,5 percentuálneho bodu na 6,6 %.

Počet nezamestnaných tak vlani medziročne klesol o 19,9 %, resp. o 44,5 tisíca na 179,5 tisíc osôb. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR na základe výberového zisťovania pracovných síl.

Pokles vo všetkých vekových kategóriách

V samotnom štvrtom štvrťroku minulého roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2017 počet nezamestnaných na Slovensku klesol o 45,7 tisíca na 167,1 tisíca osôb. Miera nezamestnanosti na Slovensku sa za október až december vlaňajška medziročne znížila o 1,6 percentuálneho bodu na 6,1 %.

U mužov išla nadol o 1,7 bodu na 5,5 % a u žien takisto o 1,7 bodu na 6,7 %. Oproti tretiemu štvrťroku minulého roka sa sezónne očistená nezamestnanosť znížila o 11,4 tisíca na 163 tisíc osôb.

Z hľadiska vekovej štruktúry tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 35 až 49 rokov s počtom 55,1 tisíca osôb a podielom 33 % na celkovej nezamestnanosti. Nezamestnanosť klesla takmer vo všetkých vekových skupinách, najvýraznejšie v kategórii 15 až 24 ročných, a to o 14,8 tis. osôb.

Nezamestnaní na východe Slovenska

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 24,3 % z celkovej nezamestnanosti, ich podiel sa medziročne znížil o 3,1 percentuálneho bodu.

Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (18,7 %), vo verejnej správe (9,1 %) a v stavebníctve (7 %).

Nezamestnanosť sa vo štvrtom kvartáli vlaňajška znížila vo všetkých krajoch, najviac v Prešovskom kraji (o 10,1 tis.). Napriek tomu bol v tomto kraji najvyšší počet nezamestnaných (39,2 tis. osôb) aj najvyššia regionálna miera nezamestnanosti (9,7 %).

V ostatných krajoch sa miera nezamestnanosti pohybovala od 2,2 % v Bratislavskom kraji do 9,6 % v Košickom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR