Ak stratíte prácu, budete mať menej behania po úradoch. Nezamestnaným sa má zjednodušiť život

úrad práce
Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Od júla budúceho roka by malo nezamestnaných čakať menej behania po úradoch.

Ak niekto stratí prácu, o dávku v nezamestnanosti bude môcť požiadať priamo na úrade práce a sociálnych vecí. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení od skupiny koaličných poslancov, ktorý v stredu odobrila vláda.

Nemusia navštevovať viaceré inštitúcie

V súčasnosti pritom musí nezamestnaný najprv navštíviť úrad práce so žiadosťou o zaradenie do evidencie nezamestnaných. A následne Sociálnu poisťovňu, kde podá žiadosť o vyplácanie nezamestnaneckej dávky.

Cieľom poslaneckého návrhu je, aby poistenec, pri súčasných technických možnostiach, už nemusel navštevovať viaceré inštitúcie,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zníženie administratívnej záťaže

Novela zákona okrem toho upravuje určenie vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie z trinásteho platu poskytnutého zamestnancovi v roku 2021 a zo štrnásteho platu poskytnutého zamestnancovi v rokoch 2019 až 2021.

Návrh reaguje na zavedenie daňových a odvodových zvýhodnení mzdy vyplácanej pri príležitosti letných dovoleniek a pri príležitosti vianočných sviatkov schválených v roku 2018.

Administratívna záťaž by sa mala znížiť zrušením, resp. zmiernením povinnosti poistenca zúčastňovať sa niektorých výkonov lekárskej posudkovej činnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňaÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny