Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. november
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hranice Bratislavy a Rakúska - Hainburgu počas novembrových dní roka 1989. Foto: ©Ján Lörincz/SITA
17. novembra 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Nežnú revolúciu hodnotí každý druhý Slovák pozitívne

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Nežná revolúcia sa zapísala do pamäti občanov SR ako pozitívna udalosť novodobých slovenských dejín. Podľa reprezentatívneho výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) ju hodnotí kladne 53 percent respondentov, ambivalentne (nejednoznačne) 22 percent a záporne 19 percent respondentov.

Vyplýva to z údajov, ktoré získala agentúra FOCUS od 4. do 11. októbra na vzorke 1003 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Porovnanie so staršími výskumami ukázalo, že od roku 2009 do roku 2014 výrazne ubudli ľudia priaznivo hodnotiaci november 1989, no po roku 2014 sa ich počet mierne zvýšil. Agentúru SITA o tom informovali z IVO.

Kladný postoj k revolučným udalostiam

November 1989 najčastejšie kladne hodnotia ľudia vo veku 25 až 54 rokov, ďalej ľudia s vysokoškolským vzdelaním, tiež tí, čo vykonávajú kvalifikovanú prácu (úradníci, tvoriví odborní pracovníci, podnikatelia a živnostníci, vyšší riadiaci pracovníci).

Kladný postoj k revolučným udalostiam novembra ‘89 majú aj obyvatelia Trnavského a Bratislavského kraja, prívrženci strán SaS a OĽANO, členstva Slovenska v EÚ, ale aj ľudia, ktorí si ctia tradície 1. ČSR či ľudia, ktorí sa hlásia k pravicovej politickej orientácii a ako aj tí, ktorým je blízke liberálne zmýšľanie.

Nespokojní sú ľudia nad 65 rokov

Naopak november 1989 najčastejšie záporne hodnotia ľudia vo veku nad 65 rokov, ľudia so základným vzdelaním, nekvalifikovaní manuálni pracovníci, nezamestnaní a dôchodcovia.

Negatívny pohľad na nežnú revolúciu majú obyvatelia Košického a Banskobystrického kraja, prívrženci strany ĽSNS a Smeru-SD, ako i kritici členstva SR v EÚ, ďalej aj ľudia, ktorí hodnotia negatívne vznik 1. ČSR v roku 1918, ľudia hlásiaci sa k ľavicovej orientácii a tí, ktorým sú blízke konzervatívne hodnoty.

2009 2014 2017
Jednoznačne a skôr kladne 57 51 53
Rovnako kladne ako záporne 21 24 22
Jednoznačne a skôr záporne 14 18 19
Neviem 8 7 6

 

Odporúčané články

Pôvod sviatku 17. novembra siaha až do roku 1939, Nemci vtrhli do študentských internátov v Česku SaS, OĽaNO aj Sme rodina chcú v parlamente odvolávať Kaliňáka, dôvodov je viacero

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...