NHL: Slováci hviezdami duelov, Višňovský s hetrikom

Bez názvu
Ľubomír Višňovský Foto: SITA/AP

NEW YORK 5. marca (WEBNOVINY) – Slovenský hokejový obranca Ľubomír Višňovský z Anaheimu skompletizoval necelé štyri sekundy pred koncom predĺženia piatkového zápasu s Dallasom svoj druhý hetrik kariéry v NHL. Ducks vďaka Višňovského trom gólom zdolali Stars 4:3, okrem slovenského hokejistu sa v ich drese presadil iba Teemu Selänne, ktorý v 59. min vyrovnával svojím 627. gólom kariéry a 400. v drese Ducks na 3:3. Anaheim spoločne s Dallasom i Nashville majú na svojom konte po 75 bodov a momentálne sa delia o poslednú ôsmu miestenku do play-off v Západnej konferencii.

Višňovský sa stal prvým obrancom v histórii Ducks, ktorý dosiahol hetrik. V kanadskom bodovaní obrancov je s 51 bodmi tretí, na Nicklasa Lidströma z Detroitu stráca bod a na lídra Keitha Yandla z Phoenixu tri. V porovnaní s vlaňajškom, keď hral za Edmonton i Anaheim, má o päť bodov viac. Jeho kariérne maximum je 67 bodov zo sezóny 2005/06.

Anaheimu vyšiel v piatok pokus o obrat. V tretej tretine prerhával už 1:3, keď sa v 46. min presadil druhýkrát v zápase Višňovský Následne sa v závere riadneho hracieho času presadil Selänne a potom v predĺžení strelou zápästím z kruhu nad Lehtonenovu lapačku opäť topoľčiansky rodák, čím ukončil trojzápasovú víťaznú šnúru Stars. „V boji o play-off teraz potrebujeme každý bod. Pre náš tím je v tomto období veľmi dôležitý každý úspech. Prehrávali sme o dva góly a dotiahli sme sa. Do budúcna je veľmi dôležité, že sme dokázali vývoj obrátiť. Každý získa potrebné sebavedomie,“ povedal pre LA Times Višňovský, ktorý si pripísal v stretnutí aj kanadský bod za asistenciu. Svoj predchádzajúci hetrik dosiahol 2. novembra 2005 ešte počas pôsobenia v Los Angeles a tiež proti Dallasu. „Je to úžasné. Bola to pre mňa šťastná noc,“ doplnil Višňovský.

Štatistiky kanadského bodovania si v piatok rozšíril aj Marián Hossa z Chicaga, ktorý dvakrát asistoval pri výhre nad Carolinou 5:2. Blackhawks sa dostali na víťaznú vlnu, vyhrali už siedmy zápas v rade. Hossa sa stal prvou hviezdou súboja, keď bodoval už v šiestom stretnutí v rade. Trenčiansky odchovanec začal v piatok piatu desiatku kanadských bodov v sezóne (17+24). Jeho spoluhráč Tomáš Kopecký tentoraz nebodoval.

Na prvý bodový zápis po prestupe do Ottawy stále čaká Marek Svatoš, nepresadil sa ani proti Rangers. Tím z New Yorku bez Mariána Gáboríka v zostave vyhral v kanadskej metropole 4:1 a po troch prehrách získal prvýkrát dva body.

O víťazstve New Jersey nad Pittsburghom rozhodol pred koncom predĺženia Iľja Kovaľčuk. Pre ruského krídelníka to bol desiaty víťazný zásah v sezóne a v tejto štatistike dominuje v NHL. Devils z predchádzajúcich 23 stretnutí prehrali iba štyrikrát. „Dnes to z našej strany nebol najlepší výkon. Stále hľadáme cestu k víťazstvám. V súčasnosti sme však na dobrej ceste a v kabíne vládne správna pohoda,“ potvrdil pre nhl.com Kovaľčuk.

Výsledky:

New Jersey – Pittsburgh 2:1 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 1:0)

Góly: 24. Zajac (Palmieri, Greene), 65. Kovaľčuk (Eliáš, Rolston) – 26. T. Kennedy

Vylúčení: 2:1 na 2 min, navyše: Zajac – Letang na 5 min za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:26, brankári: Martin Brodeur – B. Johnson. Diváci: 17 625.

Ottawa – New York Rangers 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Góly: 45. Gončar (Spezza, E. Karlsson) – 11. Prospal (Avery), 27. Zuccarello (Stepan, Wolski), 27. Anisimov (Callahan, Girardi), 43. Stepan (Wolski, Eminger)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:27, brankári: C. Anderson – Lundqvist. Diváci: 17 497.

Chicago – Carolina 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

Góly: 1. Toews (Sharp), 10. Bickell (Seabrook, MARIÁN HOSSA), 43. R. Johnson (Campoli, Campbell), 44. Bolland (MARIÁN HOSSA, Bickell), 48. Kane (Sharp, Campoli) – 7. E. Staal (Stillman, E. Cole), 53. Skinner (Corvo, J. Jokinen)

Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: Brouwer – Allen na 5 min za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:20, brankári: Crawford – Peters. Diváci: 21 830.

Calgary – Columbus 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Góly: 9. O. Jokinen (Glencross, D.Moss), 9. Iginla (R. Bourque, Sarich), 29. R. Bourque (O. Jokinen, Glencross), 31. Glencross (Babčuk, Tanguay) – 4. Rivet (MacKenzie), 22. Vermette (Russell, Voráček), 47. Hejda (Voráček, Vermette)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:40, brankári: Kiprusoff – S. Mason. Diváci: 19 289.

Anaheim – Dallas 4:3 po predĺžení (1:0, 0:3, 2:0 – 1:0)

Góly: 10. Ľ. VIŠŇOVSKÝ (Ryan, Sexton), 46. Ľ. VIŠŇOVSKÝ (Selänne, Getzlaf), 59. Selänne (Getzlaf, Ľ. VIŠŇOVSKÝ), 65. Ľ. VIŠŇOVSKÝ (Getzlaf) – 23 Benn (Goligoski, Morrow), 31. Burish (J. Williams, Daley), 39. L. Eriksson (Robidas, Ribeiro)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:26, brankári: Ellis – Lehtonen. Diváci: 12 883.

Slováci – štatistiky

Štatistiky slovenských hokejistov v základnej časti kanadsko-americkej NHL

NEW YORK 4. marca (SITA) – Štatistiky slovenských hokejistov v základnej časti kanadsko-americkej NHL (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, +/-, striel a trestných minút) – stav k 3. marcu 2011:

12. Tomáš Tatar (Detroit) 9 1 0 1 0 6 0

Brankári (počet zápasov, počet víťazstiev-prehier-prehier po predĺžení a sam. nájazdoch, úspešnosť zákrokov, priemer gólov na zápas, počet shutoutov):

Jaroslav Halák (St. Louis) 43 19-17-6 90,70 % 2,63 4

Peter Budaj (Colorado) 34 13-13-4 89,67 % 3,19 1

NHL: Višňovského druhý hetrik, opäť proti Dallasu

Višňovský sa stal prvým obrancom v histórii Ducks, ktorý dosiahol hetrik. V kanadskom bodovaní obrancov sa s 51 bodmi posunul na 3. miesto. V porovnaní s vlaňajškom, keď hral za Edmonton i Anaheim, má o päť bodov viac. Jeho kariérne maximum je 67 bodov zo sezóny 2005/06.

Kanadské bodovanie, najlepší strelci

Poradie hráčov hokejovej NHL v kanadskom bodovaní v základnej časti sezóny 2010/2011

NEW YORK 5. marca (SITA) – Poradie hráčov hokejovej NHL v kanadskom bodovaní v základnej časti sezóny 2010/2011 – stav k 4. marcu 2011: