Nigut je na úteku, súd v prípade vraždy pojednáva bez neho

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici sa v stredu začalo hlavné pojednávanie s príslušníkom údajnej košickej skupiny podsvetia 38-ročným Róbertom Nigutom. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry mu kladie za vinu obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu a zločin nedovoleného ozbrojovania.

Obžaloba súvisí so streľbou na 44-ročného Mariána K. z Gelnice 9. augusta 2013 na ceste z rekreačného strediska Jahodná do Košíc. Súd pojednáva bez Niguta, na ktorého je vydaný európsky a medzinárodný zatykač, pretože od inkriminovaného dňa nie je miesto jeho pobytu známe.

Na Mariána K. urobili tri pokusy útoku

Obžaloba Niguta viní z toho, že v BMW s vodičom Gabrielom H. čakali na ceste z Jahodnej na Mariána K. ako „človeka, ktorého treba dať dole“. Nigut sedel vzadu a na Mariána K. strieľal dávkami zo samopalu škorpión s tlmičom. Marián K. utrpel zranenia tváre a hrudníka, ale nie smrteľné. Po streľbe auto zastavil a ušiel. BMW havarovalo, vodič Gabriel H. pri havárii ostal zakliesnený a zranený vo vozidle a vyslobodili ho až hasiči. Gabriel H. na súde vypovedal, že má autoservis, v ktorom auto BMW na žiadosť Niguta prestriekali na čiernu farbu, ktorá sa dala zlúpať.

Vybrali z neho tiež airbagy, dali na okná fólie a postriekali interiér prípravkom, znemožňujúcim identifikovať DNA. Vodič tiež uviedol, že Nigut mal so sebou dva samopaly, jeden zostal i s nábojmi po akcii v BMW. Na Mariána K. urobili tri pokusy útoku. Vodič mal na tvári masku a Nigut kuklu. Po čine vodič nedostal od Niguta žiadnu odmenu, ale keď bol v nemocnici, tak jeho manželke istý Ďuďo doniesol 500 eur, že má byť ticho a všetko bude v poriadku.

Vypovedali vodič BMW a jeho brat

Okrem Mariána K., ktorý je od útoku pod ochranou polície, ako svedok vypovedal vodič BMW Gabriel H. a jeho brat Eduard. Ten potvrdil, že Gabriel sa mu zveril, že ak by sa mu niečo stalo, má ho na svedomí Nigut. Ďalším predvolaným svedkom bol Radovan V. z Helcmanoviec, ktorý popiera, že by bol objednávateľom vraždy Mariána K. S vyhlásením, že výpoveďou by si mohol privodiť trestné stíhanie, odmietol Radovan V. vypovedať.

Poškodený Marián K. predtým uviedol, že nevie, kto by mal záujem na jeho smrti a už začiatkom roku 2011 ho prepadli traja muži v policajných overaloch, ale im ušiel. S Radovanom V. sú kamaráti a mali spolu aktivity, týkajúce sa výkupu kovového šrotu v košických železiarňach, z ktorých mali obaja profitovať. Marián K. v železiarňach pracoval pri váhe, kde sa vážili aj vozidlá Radovana V. privážajúce kovový odpad. Pojednávanie vo veci pokusu vraždy na Jahodnej pokračuje vo štvrtok 17. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Nigut