Nina sa stala prvou HIV pozitívnou darkyňou, ktorej transplantovali obličku

Nina Martinez
Američanka Nina Martinez darovala obličku hoci je HIV pozitívna. 29. marec 2019 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Žena z americkej Atlanty sa stala prvou HIV pozitívnou darkyňou, keď svoju obličku darovala tiež HIV pozitívnemu pacientovi, ktorý si želal zostať v anonymite.

Nakazila sa pri transfúzii krvi

Zákrok vykonali chirurgovia v pondelok v nemocnici Johns Hopkins Medicine v Baltimore. Obaja pacienti sú v poriadku, informuje na svojej webstránke CNN.

Tridsaťšesťročná poradkyňa pre verejné zdravie Nina Martinez sa vírusom nakazila v roku 1983, keď mala len šesť týždňov, pri transfúzii krvi. V tom čase ešte totiž krvné konzervy netestovali na prítomnosť vírusu.

„Skutočne chcem, aby ľudia opätovne premýšľali, čo znamená žiť s HIV,“ odkázala z nemocničnej postele dva dni po operácii. „Keď má byť niekto dôkazom, že sa dá s HIV prežiť celý život, som to ja. S HIV žijem už 35 rokov – v podstate po celý čas epidémie v Spojených štátoch,“ dodala.

Antiretrovirotiká sú pre obličky toxické

Spojené štáty až do roku 2013 neumožňovali darovanie orgánov od HIV pozitívnych ľudí. „Videl som zomierať ľudí s HIV na našom transplantačnom zozname a prizeral som sa, ako odmietame každého potenciálneho darcu, mŕtveho alebo živého, iba preto, že má HIV,“ vyjadril sa doktor Dorry Segev, ktorý transplantáciu vykonal. „Potrebovali sme ukázať, že určití ľudia s HIV môžu byť natoľko zdraví, aby mohli darovať obličku a naďalej žiť iba s jednou,“ dodal.

Doteraz nikto nepovažoval transplantáciu obličky od HIV pozitívneho darcu za uskutočniteľnú, a to z dvoch dôvodov. Samotný vírus totiž môže obličky poškodiť a zároveň antiretrovirotiká, ktoré kontrolujú HIV, sú pre obličky toxické.

Keď žijú ľudia s HIV dlhšie, dochádza u nich pre vysoký krvný tlak, cukrovku a ochorenia srdca častejšie k zlyhaniu obličiek a novej obličky sa často nedožili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom