Noc v NHL patrila Slovákom, padali góly aj body z asistencie

Chára
Slovenský obranca Zdeno Chára strelil druhý gól sezóny. Foto: Ilustračné foto SITA, AP

NEW YORK 24. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskí obrancovia Andrej Meszároš a Zdeno Chára si v stredajších dueloch zámorskej hokejovej NHL pripísali na svoje konto po jednom presnom zásahu, útočník Marián Gáborík raz asistoval. Dvojica bekov sa podieľala na víťazstvách svojich tímov. Až v siedmich z trinástich duelov sa o víťazovi nerozhodlo po šesťdesiatich minútach, ale až v predĺžení alebo samostatných nájazdoch.

Andrej Meszároš svojim druhým tohtosezónnym gólom otvoril skóre duelu NY Islanders – Philadelphia, v ktorom triumfovali hostia 4:3 po predĺžení. Milan Jurčina v drese domácich dosiahol jednu „mínusku“ a brankárov Flyers ohrozil štyrmi strelami. Vo farbách Philadelphie sa predstavil po dvojzápasovej pauze veterán Jaromír Jágr, ale v úvode druhého dejstva z duelu odstúpil, obnovilo sa mu zranenie slabín. O víťazstve Flyers rozhodol v 63. min Daniel Briere, pre ktorého to bol druhý presný zásah večera.Islanders, ktorí nastúpili v nových čiernych dresoch, prehrali ôsmy z ostatných desiatich zápasov, v súboji prerušili po 142:17 min svoj strelecký pôst.

Tretí gól Zdena Chára

Kapitán Bostonu Zdeno Chára tretím presným zásahom v tomto súťažnom ročníku vyrovnával na ľade Buffala na 3:3 a zabezpečil hosťom predĺženie. Rozhodnutie napokon padlo až v nájazdoch, jediným úspešným exekútorom bol v piatej sérii Benoit Pouliot. Bruins dosiahli desiate víťazstvo v rade, čím napodobnili svoju úspešnú sériu z prelomu rokov 2008 a 2009. Chára sa v 12. min pobil s Robynom Regehrom. Brankár Bostonu Tim Thomas inkasoval gól na klziskách súperov po 234:05 min. „Každá séria sa raz skončí, aj táto musela. Má pre mňa veľký význam. Veľa sme však o nej nehovorili, nerozmýšľal som nad ňou. Naším cieľom je vyhrávať,“ povedal Thomas, ktorého sledoval v hľadisku aj bývalý gólman Buffala Dominik Hašek. Andrej Sekera v drese Sabres odohral vyše 24 minút a na bránku Bostonu vyslal jednu strelu.

Útočník Marián Gáborík prihrával na jediný gól NY Rangers na ľade Floridy pri prehre 1:2. Gáborík sa v zápase prezentoval rovnako ako na domácej strane Tomáš Kopecký troma strelami. Zo slovenských brankárov nedostal v stredu šancu ani jeden, Montrealu vychytal triumf na ľade Caroliny po samostatných nájazdoch Carey Price. St. Louis priviedol k triumfu v Pittsburghu Brian Elliott. Hviezda Penguins Sidney Crosby po bodovej explózii v pondelkovej tohtosezónnej premiére vo svojom druhom zápase „zhasol“ a k dvom streleckým pokusom a jednej „pluske“ pridal šesť trestných minút. „Prvé dve tretiny z našej strany neboli dobré, nemôžeme sa na nič vyhovárať. V tretej tretine to už z našej strany bolo oveľa lepšie, snažili sme sa o lepší výsledok. Je pravdou, že dnes sme si víťazstvo asi nezaslúžili,“ priznal Crosby. „Prvé dve tretiny boli z našej strany v tejto sezóne najlepšie,“ uviedol naopak tréner Blues Ken Hitchcock.

Hviezdny Marián Hossa

Mariána Hossu z Chicaga vyhlásili za tretiu hviezdu súboja v San Jose, ktorý domáci vyhrali 1:0. Brankár Antii Niemi vychytal prvý shutout ročníka, kryl 34 striel, z toho tri z hokejky Hossu. O víťazstve Michala Handzuša a spol napokon rozhodol v druhej tretine Jason Demers. Niemi, ktorý v roku 2010 pomohol Chicagu na ceste za Stanleyho pohárom aj vyradením San Jose, proti svojmu bývalému klubu podal jeden z najlepších výkonov roka. „Ako čas letí, roztrpčenie z odchodu z Chicaga viac a viac vyprcháva. Zápasy proti Chicagu sú však vždy špeciálne,“ priznal Niemi. Blackhawks prehrali tretí zápas na ľade súperov v rade, dni pred príchodom do San Jose strávili v Las Vegas.

Brankár Martin Brodeur bol najlepším mužom zápasu New Jersey s Columbusom (2:1 po sam. nájazdoch). Detroit o svojom víťazstve 5:3 nad Calgary rozhodol v tretej tretine, tri z piatich gólov strelil v presilových hrách. Kapitán Red Wings Nicklas Lidström odohral svoj 1514. zápas v NHL, čím sa vyrovnal na trinástom mieste historickej tabuľky bývalému spoluhráčovi a súčasnému generálnemu manažérovi Tampy Bay Stevovi Yzermanovi. Capitals v tejto sezóne v predĺžení ešte neprehrali, v stredu si Washington poradil s Winnipegom 4:3. Minnesota vyhrala už piaty duel v rade, Nashville zdolala 3:2. Zápas s nulou si do štatistík pripísal Cory Schneider z Vancouveru, Canucks vyhrali v Denveri nad Coloradom 3:0. Schneider si pripísal 24 úspešných zákrokov. Vancouver z ostatných dvanástich duelov proti Avalanche vyhral desať. Tréner Canucks Alain Vigneault je s 247. víťazstvami už najúspešnejším v klubovej histórii.

Výsledky stredajších duelov zámorskej hokejovej NHL:

Buffalo – Boston 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 1:2, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 12. Ehrhoff (Stafford, Gragnani), 16. Vanek (Pominville), 32. Brennan (D. Roy, Gragnani) – 24. Seguin (P. Bergeron, Peverley), 36. Marchand (P. Bergeron, Seguin), 44. CHÁRA (Lucic, Krejčí), rozhodujúci sam. nájazd Pouliot

New York Islanders – Philadelphia 3:4 po predĺžení (3:1, 0:1, 0:1 – 0:1)

Góly: 1. Okposo (M. Grabner), 11. Okposo (Bailey, M. Grabner), 19. M. Grabner (Okposo, F. Nielsen) – 1. MESZÁROŠ (Talbot, Carle), 26. Hartnell (Voráček, Giroux), 55. Briere (Coburn), 63. Briere (Hartnell, Coburn)

Florida – New York Rangers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 11. Garrison (B. Campbell, Fleischmann), 22. Versteeg (Fleischmann, Ellerby) – 25. Stepan (GÁBORÍK, McDonagh)

New Jersey – Columbus 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 25. Zubrus (Larsson, Eliáš), rozhodujúci sam. nájazd Kovaľčuk – 47. Boll (Methot, Prospal)

Washington – Winnipeg 4:3 po predĺžení (2:2, 1:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 6. Siomin (Ovečkin, Carlson), 14. Chimera (Laich, Alzner), 24. Nicklas Bäckström (Brouwer, Orlov), 62. Chimera (Wideman, M. Johansson) – 14. Ladd (Antropov, Wellwood), 17. Wellwood (Ladd, Bogosian), 53. B. Little (Wheeler, Flood)

Pittsburgh – St. Louis 2:3 po predĺžení (0:1, 0:0, 2:1 – 0:1)

Góly: 44. S. Sullivan (Malkin, T. Kennedy), 55. J. Neal (Malkin) – 6. Nichol, 51. Langenbrunner (C. Stewart, I. Cole), 65. Pietrangelo (Sobotka, D´Agostini)

Carolina – Montreal 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 0:1, 1:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 1. Tlustý (B. Sutter, Faulk), 6. A. Stewart (Brent, B. Sutter), 44. B. Sutter (Dwyer, Tlustý) – 30. Eller (Diaz), 41. Cammalleri (Gorges, Subban), 45. Moen (Y. Weber, Eller), rozhodujúci sam. nájazd Gionta

Detroit – Calgary 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)

Góly: 7. Holmström (Lidström, Hudler), 28. I. White (Daciuk, Franzén), 43. Holmström (Daciuk, I. White), 53. Daciuk (Lidström, Zetterberg), 54. Filppula (Hudler, I. White) – 21. Iginla (Tanguay, Butler), 23. Morrison (T. Jackman), 46. O. Jokinen (Brodie, Bouwmeester)

Minnesota – Nashville 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)

Góly: 42. Heatley (M. Koivu, Setoguchi), 50. Brodziak (Cullen, Scandella), 54. Clutterbuck (M. Koivu) – 6. Tootoo (C. Smith, Spaling), 54. R. Suter (Tootoo, M. Erat)

Dallas – Los Angeles 3:2 po predĺžení (0:0, 0:2, 2:0 – 1:0)

Góly: 43. Benn (Nystrom, Dvořák), 60. L. Eriksson (Benn, Ryder), 63. Ott (Robidas, Ribeiro) – 25. M. Richards (D. Brown), 26. Westgarth (E. Moreau)

Phoenix – Anaheim 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Góly: 14. Yandle (Doan, Ray Whitney), 17. R. Vrbata (Hanzal, Yandle), 38. R. Vrbata (Ekman-Larsson), 45. Ekman-Larsson (Doan) – 6. S. Koivu (Cogliano, Fowler), 54. Perry (Getzlaf, Lydman)

Colorado – Vancouver 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

9. Milan Jurčina (NY Islanders) 10 0 1 1 -5 16 6

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 12 3 7 2 2,57 89,5 1

Peter Budaj (Montreal) 3 1 2 0 2,33 92,2 0

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty.

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraBrian ElliottCarey PriceDominik HašekJaromír JágrJaroslav HalákKen HitchcockĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMartin BrodeurMichal HandzušMilan JurčinaNicklas BäckströmNicklas LidströmPeter BudajSidney CrosbyTim ThomasTomáš KopeckýZdeno Chára