Nóra spájajú so zabíjaním v Keni, preveruje ho tajná služba

Útok na obchodné centrum v Keni
Ozbrojenci zo somálskej extrémistickej skupiny aš-Šabáb vnikli v sobotu do kenského obchodného centra Westgate. Spustili streľbu a do ľudí hádzali granáty. Počet obetí ozbrojeného útoku vzrástol na 69. Kenská armáda ukončila trojdňovú drámu v utorok, pri prestrelke zahynuli najmenej traja ozbrojenci. Foto: SITA/AP

OSLO 10. októbra (WEBNOVINY) – Nórska tajná služba vo štvrtok oznámila, že začala preverovať možné zapojenie Nóra somálskeho pôvodu do septembrového útoku na nákupné centrum v kenskom Nairobi.

Agenti uviedli, že dostali informácie, na základe ktorých sa mal nemenovaný Nór podieľať na plánovaní ako aj uskutočnení operácie. Vyšetrovanie má objasniť, do akej miery bol do útoku zapojený a tiež zistiť väzby muža na somálskych povstalcov zo skupiny aš-Šabáb, ktorí sa k činu prihlásili.

Tajná služba pritom zatiaľ nevie, kde sa podozrivý nachádza, v akom je stave, ani či je vôbec na žive, uviedol jej vysokopostavený predstaviteľ Jan Glent pre nórsku televíziu. V súvislosti s prípadom poslali do Nairobi dvoch nórskych vyšetrovateľov, aby spolupracovali s kenskými úradmi.

K útoku na nákupné stredisko Westgate z 21. septembra sa prihlásila somálska islamistická skupina aš-Šabáb. Skupina napojená na al-Kájdu uviedla, že šlo o odvetu za kenskú intervenciu v Somálsku. Pri útoku prišlo o život 67 ľudí, 39 sú nezvestní.

Obrazom: Somálski extrémisti zabíjali v kenskom nákupnom centre

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom