Nórka Fallová získala zlato, Procházkovej nešli lyže

Maiken Caspersen Fallová
Nórska bežkyňa na lyžiach Maiken Caspersen Fallová počas utorňajšieho šprintu žien, v ktorom získala zlatú medailu. Foto: SITA/AP

ČERVENÁ POĽANA 11. februára (WEBNOVINY) – Nórska bežkyňa na lyžiach Maiken Caspersen Fallová časom 2:35,49 min získala zlatú medailu v utorňajšom šprinte voľnou technikou na ZOH v Soči.

Druhá s odstupom 38 stotín sekundy bola jej krajanka Ingvild Flugstad Östbergová, ktorá v dramatickom súboji o striebro o dve stotinky prekonala Slovinku Vesnu Fabjanovú.

Ani jedna z dvojice nominovaných Sloveniek sa neprebojovala z kvalifikácie do štvrťfinále medzi 30 najlepších: Alenu Procházkovú klasifikovali na 39. mieste, debutantka pod piatimi kruhmi Daniela Kotschová obsadila nepostupovú 55. priečku.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Pre Fallovú je olympijské zlato najväčším úspechom v doterajšej kariére, pred rokom na majstrovstvách sveta vo Val di Fiemme získala bronz v šprinte i v tím šprinte.

Dvadsaťtriročná rodáčka z Lillehammeru bola v utorok v stredisku Laura nad Červenou Poľanou najlepšia už v kvalifikácii a v rozhodujúcom súperení nechala všetkých päť finálových protivníčok za sebou. „Je to jednoducho neskutočné. Nemôžem uveriť tomu, čo som práve dosiahla. O takomto úspechu som snívala od mojich troch rokov, teraz sa všetko stalo skutočnosťou. V tejto sezóne sa mi nedarilo podľa predstáv, dnešný deň všetko napravil,“ citoval spravodajský seervis ZOH Fallovú, ktorá vybojovala pre Nórsko jubilejnú 100. medailu v behu na lyžiach v histórii ZOH.

Boj o druhé miesto v šprinte žien zvládla lepšie jej krajanka Östbergová než Slovinka Fabjanová. „Takéto finálové preteky sú raz za štyri roky. Chcela som zájsť čo najlepšie, podarilo sa. Pre mňa má striebro cenu zlata,“ vyjadrila sa 23-ročná Östbergová. Nadšená bola aj tretia v poradí. „Splnil sa mi sen, je za tým 20 rokov tréningu. Bronz venujem synovcovi, ktorý má dnes dva roky,“ skonštatovala šťastná rodáčka z mesta Kranj Fabjanová.

Obrazom: Utorok na olympiáde v Soči

Úspech nórskych bežkýň mohol byť v šprinte žien až trojnásobný, Astrid Uhrenholdt Jacobsenovú klasifikovali napokon na nepopulárnej štvrtej pozícii. Výkon tejto 27-ročnej severanky je však obdivuhodný, pretože sa postavila na štart napriek smutnej udalosti v rodine – úmrtí brata.

Dvadsaťdeväťročná zverenkyňa Jána Valušku Procházková si pripísala štart už na tretích zimných olympijských hrách po Turíne 2006 a Vancouveri 2010. Pred štyrmi rokmi v Kanade sa išiel šprint klasickou technikou a klasifikovali ju na 18. pozícii. Tentoraz skončila najlepšia slovenská bežkyňa na lyžiach už v kvalifikácii: lyže jej nešli podľa predstáv a na trati sa poriadne vytrápila. Napriek snahe ju od štvrťfinále delilo 1,78 sekundy. Svoju úlohu však zohralo aj počasie.

Obrazom: Slovenky nepostúpili z kvalifikácie

Organizátori sa hodinu pred začiatkom utorňajšej súťaže snažili spevniť trate soľou. Zo začiatku po nasolení bol sneh tuhý, ale postupne mäkol, čo nezahralo do kariet slovenskej reprezentantky, ktorá mala pripravené iné lyže.

Pôvodne organizátori chceli trať upravovať už v noci, napokon tak urobili až krátko pred štartom. „Počasie mi nehralo do kariet. S malým tímom nemôžeme reagovať na rýchlu zmenu podmienok,“ uviedla po pretekoch Alena Procházková a do očí sa jej tlačili slzy.

Po chvíľke pokračovala: „Nepustili nás na trať, lebo neskoro priniesli soľ a nestíhali ju upraviť. Dostali sme sa na ňu až hodinu pred štartom. Lyže som skúšala inde, potom aj na trati. Je ťažké veľmi rýchlo lyže pripraviť, aj keď vieme, čo použiť v týchto podmienkach.“

Výsledky finále utorňajšieho šprintu voľnou technikou bežkýň na lyžiach na ZOH v Soči:

1. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 2:35,49 min, 2. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +0,38, 3. Vesna Fabjanová (Slovin.) +0,40, 4. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +1,82, 5. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +6,55, 6. Sophie Caldwellová (USA) +12,26,…v kvalifikácii: 39. Alena Procházková +9,88, 55. Daniela Kotschová (obe SR) +17,74 – nepostúpili do štvrťfinále medzi 30 najlepších