Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zsolt Simon
Most-Híd
14. októbra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Novela o pozemkových úpravách je podľa Simona nevykonateľná

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Novela zákona o pozemkových úpravách, o ktorej rokuje Národná rada SR v prvom čítaní, je nevykonateľná. Vyhlásil to v rozprave podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. „V tomto návrhu mi chýba vyriešenie problému občianskeho zákonníka, že Slovenský pozemkový fond mnohokrát svoju výmeru má v podielovom vlastníctve. V zmysle občianskeho zákonníka o takomto vlastníctve rozhoduje ten, kto má väčšinové vlastníctvo, to znamená, že nemusí byť pozemkový fond skutočne tým, ktorý disponuje pôdou,“ povedal exminister pôdohospodárstva.

Nadobudnuté pozemky nesmú dať do podnájmu

Podľa novely zákona by Slovenský pozemkový fond (SPF) mohol mladému poľnohospodárovi, malému podniku či mikropodniku prenajať pozemky na výkon špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby, najviac do 28 hektárov. SPF by tak doterajšiemu nájomcovi mohol znížiť nájom pozemkov, vhodných na spomínanú činnosť, pri výmere od 101 do 500 hektárov maximálne o tri percentá, pri 501 až 700 hektároch do päť percent. Pri nájme 701 až 1 500 hektárov by fond mohol znížiť nájom pozemkov najviac o sedem percent a nad 1 501 a viac hektárov je stanovená maximálna hranica desať percent.

Podľa novely zákona mladý poľnohospodár nesmie nadobudnuté pozemky dať do podnájmu. „Ak špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu vykonáva doterajší nájomca, Slovenský pozemkový fond nezníži výmeru pozemkov,“ priblížilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Celkovo by tak mali mať mladí poľnohospodári k dispozícii 11 tis. hektárov pôdy na prenájom.

Cieľom je vytvoriť priaznivejšie podmienky

„Keď vydelíte 11 tisíc hektárov počtom 28 hektárov, tak v ideálnom prípade je to 390 ľudí. Čiže 390 poľnohospodárov by teoreticky mohlo prísť k pôde. Zákon nehovorí, že musí, ale že môže. Parlament sa v súčasnosti zaoberá naozaj „ultra systémovým“ opatrením,“ povedal nezaradený poslanec Alojz Hlina. „Našou úlohou je prijať systémové opatrenia s určitým dosahom v čase a priestore, ktoré situáciu zlepšia. Máme tu jedno, ktoré sa v ideálnom prípade dotkne 390 ľudí, to je z pohľadu počtu obyvateľov, rozsahu a významu nulová záležitosť,“ doplnil.

Cieľom novely zákona je podľa rezortu pôdohospodárstva vytvoriť priaznivejšie podmienky pre podnikanie mladých poľnohospodárov. Ministerstvo tým chce súčasne riešiť generačnú výmenu v sektore a podporiť zamestnanosť na slovenskom vidieku, kde je jedným z rozhodujúcich odvetví tvorby pracovných príležitostí práve poľnohospodárstvo. „Vidiek je a stále bude spätý s poľnohospodárstvom a v súčasnosti existuje príležitosť pre uplatnenie viacerých mladých ľudí v tomto odvetví národného hospodárstva,“ konštatovalo ministerstvo.

Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka, nakoľko Slovenský pozemkový fond má približne 75 percent zmlúv, ktoré končia ku koncu tohto roka. „Bolo by vhodné uplatniť zníženie prenajímania pôdy veľkým farmárom v prospech malých a mladých poľnohospodárov,“ uzavrelo ministerstvo.

Odporúčané články

Smeru snaha kšeftovať s vodou nedá pokoj, vyhlásil Chren Vláda prestáva podľa Figeľa pracovať, nepredkladá zákony

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...