Novinka pre Mateja Tótha, atletické súťaže na OH sa možno neuskutočnia v Tokiu

ME v atletike 2018 (chôdza na 50 km)
Chodec Matej Tóth počas pretekov na 50 km na ME v atletike. Berlín, 7. august 2018. Foto: SITA/AP.

Atletické súťaže v maratóne a chôdzi v rámci budúcoročných olympijských hier sa možno neuskutočnia v ich dejisku Tokiu, ale v inom japonskom meste Sappore.

Tretie najväčšie japonské mesto sa nachádza v najsevernejšej prefektúre Hokkaido a mali by tam počas OH 2020 panovať znesiteľnejšie teploty a podmienky pre športovcov ako v centre ostatných súťaží Tokiu.

Sapporo, ktoré sa nachádza približne 800 km severne od Tokia, hostilo ZOH v roku 1972. Informoval o tom Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na svojom oficiálnom webe. Podľa MOV bude v Sappore v čase OH až o šesť stupňov Celzia nižšia teplota.

Tóth chce vedieť presné miesto súťaže

Informácia o možnom presune pretekov v chôdzi na 50 km sa bezprostredne týka aj slovenského reprezentanta Mateja Tótha, ktorý by mal v Tokiu obhajovať olympijské zlato z Ria de Janeiro 2016.

„Na jednej strane budú v Sappore určite lepšie podmienky na pretekanie, aj keď minulý rok aj tam zaznamenali až 34 stupňov. Na druhej strane by sme však boli takmer tisíc kilometrov od Tokia a od pravej olympijskej olympijskej atmosféry, čo by ma asi dosť mrzelo. V každom prípade by som teraz potreboval čo najskôr naisto vedieť, kde a kedy budeme súťažiť, aby sme si mohli naplánovať kompletnú prípravu. Ak to dobre dopadne, hoci aj v Sappore, pokojne sa rád presuniem oslavovať do Tokia,“ povedal Matej Tóth pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Zdravie športovcov je pre organizátorov dôležité

„Zdravie športovcov je pre nás prvoradé. Mnoho opatrení na to, aby sme tak urobili počas budúcoročných olympijských hier, sme už prezentovali. Najnovšie úvahy o presune chodeckých súťaží a maratónu ukazujú, ako vážne sa situáciou zaoberáme. Olympijské hry sú platformou, kde majú športovci možnosť podať životný výkon. A my na to chceme vytvoriť patričné podmienky. Chcem sa poďakovať Svetovej atletike a už sa teším, ako tieto úvahy implementujeme,“ povedal prezident MOV Thomas Bach.

Šéf Svetovej atletiky Sebastian Coe doplnil: „S MOV a organizátormi OH úzko spolupracujeme, detailne skúmame možné podmienky presunu súťaží do Sappora. Je našou prioritou poskytnúť športovcom čo najlepšie podmienky na ich najlepšie výkony.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Tóth