Novotný chce stopnúť tender na novú nemocnicu v Bratislave

Nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa do kontroly zbabraného tendra na novú nemocnicu v Bratislave za 250 miliónov eur nehrnie.

Kontrolu tendra, počas ktorého Ministerstvo zdravotníctva SR ako jeho zadávateľ trikrát zásadne zmenilo zadanie a o ktorom vo vestníku ÚVO ministerstvo zdravotníctva priznalo, že nie je schopné presne definovať najvhodnejšie technické požiadavky ani právne a finančné podmienky, ÚVO zatiaľ nechce začať.

Vrásky na čele si nerobí ani ÚVO

A to aj napriek tomu, že poslanec Viliam Novotný (Šanca) sa už od začiatku mája snaží nezmyselný tender zastaviť. Už začiatkom mája podal podnet na Úrad vlády, ten ho ale posunul ÚVO s tým, že sa poslanec „nedožaduje ochrany svojich individuálnych práv”.

Že štát minul v tomto nevydarenom tendri 1,2 milióna na neschopných poradcov, že nemocnica by mala stáť 250 miliónov a jej prevádzka za 30 rokov vyše šesť miliárd eur, zjavne úrad vlády netrápilo.Vrásky na čele si ale nerobí ani ÚVO. Úradníci Novotnému odpísali, že kontrolu nezačnú, pretože k tomuto obstarávanie dostali námietky od troch subjektov. A že úrad „o nich rozhodne v zákonnej lehote.“

„Za čo sme už zaplatili 1,2 mil. eur poradcom a za čo im máme platiť ešte ďalšie peniaze? Ako je možné, že sa takýto zbabraný tender, pri ktorom ministerstvo zdravotníctva ani nevie, čo za štvrť miliardy eur vlastne chce, dostane do fázy, keď sú na stole ponuky konkrétnych uchádzačov? Podľa mňa je tu vážne podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami,“ vysvetľuje Novotný.

Nezmyselný tender treba zastaviť

Preto v stredu podal sťažnosť proti rozhodnutiu ÚVO a žiada, aby úrad okamžite vykonal kontrolu zadávania zákazky na novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave. Podľa neho treba nezmyselný a zle pripravený tender zastaviť, aby ministerstvo ušetrilo čas a pripravilo realizovateľný a potrebný nový projekt.

V bežiacom tendri vlastne nie je jasné, či ide o zákazku na stavbu, koncesiu či na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva okrem toho, že počas tendra napríklad zmenilo opis predmetu zákazky či ekonomickej spôsobilosti, ani nezverejnilo súťažné podklady v celom rozsahu, na ktoré sa odvoláva.

Z tendra nie sú vylúčené ani schránkové firmy. Prihlásila sa tak napríklad firma z Kostariky či firma, ktorá prevádzkuje nemocnicu v Peru. Súťažiaci navyše nemuseli preukázať žiadneho odborného garanta ani finančnú zábezpeku. Na obe stačí ministerstvu čestné prehlásenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viliam NovotnýViliam Novotný.
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRŠancaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie