Novotný nepovažuje kyticu za úplatok, Lipták ho rozhorčil

Lekár, úplatok, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Korupcii sa v slovenskom zdravotníctve neobyčajne darí, ako keby sa jej prítomnosť stále zväčšovala. Tvrdí to nezaradený poslanec Viliam Novotný. Podľa neho o tom svedčia medializované prípady troch lekárov v ostatných týždňoch.

Novotný vyzýva na pozastavenie Liptákovej lekárskej činnosti

„Je neprípustné, aby lekár hovoril o tom, že prijíma peňažné dary od pacientov, na dofinancovanie zdravotníctva, lebo zdravotné poisťovne platia lekárovi málo a že musia platiť aj chudobní, lebo ináč majú smolu. Považujem to za hanbu, aby v solidárnom zdravotníctve museli chudobní vôbec za niečo platiť,“ reagoval na prípad lekára Petra Liptáka Novotný.

Poslanec dodal, že Liptákove výroky odsudzuje a sú neprípustné. Takéto kauzy podľa neho vážne poškodili meno lekárskeho stavu. Vyzýva Slovenskú lekársku komoru, aby konala rázne a Liptákovi pozastavila činnosť.

Novotný podotkol, že mu v tejto situácii chýba reakcia ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. Plánuje sa ho pýtať, aké systémové zmeny pripravuje. „Zdravotníctvo pre lekárov musíme zmeniť na zdravotníctvo pre pacienta,“ skonštatoval Novotný. Pacient podľa neho musí vedieť, na čo má nárok, kedy to dostane a za čo má alebo nemá platiť v zdravotníctve.

https://www.youtube.com/watch?v=k2jl8rA9MFE

Ako vnímate úplatky lekárom?

Téma by podľa Kollára nemala slúžiť na vytĺkanie politického kapitálu

Novotný nevidí nič zlé v tom, ak sa pacient príde poďakovať lekárovi kyticou kvetou, či fľašou. „Je to pomerne bežné na Slovensku, ja neviem, či je to správne alebo nesprávne, ale nevnímam to ako úplatok,“ povedal Novotný.

Faktom podľa neho ale je, že sa po roku 2006 vyvinulo korupčné prostredie, v ktorom si každý a za všetko môže vyberať poplatky, prijímať finančné dary. „Nemôžeme z toho urobiť štandard, nemôžeme sa tváriť, že je to niečo, čo je v poriadku,“ uviedol poslanec.

Aj nezaradený poslanec Jozef Kollár tvrdí, že pre neho osobne boli výroky lekára sklamaním. Považuje to za hyenizmus. „Je to len dôkaz toho, že aj drobnou korupciou sa vyciciavajú peniaze z aj tak skapínajúceho slovenského zdravotníctva a na konci dňa trpí len a len pacient,“ skonštatoval Kollár. Podľa neho by však táto téma nemala slúžiť na vytĺkanie politického kapitálu.

KDH chce systémové riešenia

Odsudzujúco sa k výrokom lekára Liptáka postavila aj strana KDH, ktorá tvrdí, že pacienta si zdravotníctvo musí vážiť a poskytnúť mu potrebnú starostlivosť bez ohľadu na jeho finančné možnosti. „Pre KDH je neprijateľné, aby sa s pacientmi zaobchádzalo štýlom, ktorý opísal a praktizoval doktor Lipták. Vrcholom neúcty k pacientom je jeho konštatovanie, že tí bez možnosti zaplatiť majú jednoducho smolu,“ uviedol predseda KDH Ján Figeľ.

Kresťanskí demokrati sú za také systémové riešenia, ktoré by ochránili pacientov od nekontrolovaných platieb v ambulanciách. Medzi nimi je definovanie na čo má pacient nárok, evidencia a priznávanie poplatkov, či zavedenie limitu na poplatky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJozef KollárViliam Novotný