Nový rakúsky prezident nepoverí FPÖ zostavením vlády

Alexander Van der Bellen
Nový rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Foto: SITA/AP

Berlín/Viedeň 24. mája (WebNoviny.sk) – Novozvolený rakúsky prezident Alexander Van der Bellen by v prípade víťazstva Slobodnej strany Rakúska v najbližších parlamentných voľbách nepoveril jej zástupcu zostavením vlády. Vyplýva to z jeho vyjadrenia, ktoré odznelo dnes vo vysielaní prvého programu nemeckej verejnoprávnej televízie ARD.

FPÖ sa podľa Van der Bellena zahráva s ohňom. „Sme malá, otvorená krajina, ktorá je odkázaná na export. Preto nie je v politickom alebo hospodárskom záujme Rakúska odčleniť sa od Európskej únie,“ vyhlásil Van der Bellen v zdôvodnení svojho postupu voči strane, ktorú iba ťažko možno označiť za proeurópsku.

Budúci rakúsky prezident vyjadril značnú dôveru rekonštruovanej vláde kancelára Christiana Kerna. Na margo utečeneckej politiky sa niekdajší dlhoročný šéf rakúskych Zelených vyjadril, že je síce povinnosťou európskych krajín pomôcť ľuďom v núdzi, avšak pri zohľadnení kapacitných možností. V tejto súvislosti sa vyjadril za „pragmatický humanizmus“.

Van der Bellen sa však podobne ako počas volebnej kampane jasne vyjadril aj na adresu migrantov, utečencov a zdôraznil, že by mali plniť povinnosti a dodržiavať rakúske zákony tak, ako všetci iní občania. V tejto súvislosti zdôraznil neprijateľnosť udalostí, aké sa počas silvestrovskej noci odohrali v Kolíne nad Rýnom i ďalších nemeckých mestách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Van der Bellen