Novým šéfom SIS je Ján Valko

Jan valko
Sprava: Odovlaný riaditeľ SIS Karol Mitrík a novovymenovaný riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ján Valko, počas jeho menovania na post riaditeľa SIS prezidentom SR. Bratislava, 3. máj 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Profil

Ing. Ján Valko sa narodil 12. novembra 1973 v Martine. Po vyštudovaní Fakulty hospodárskej informatiky a účtovníctva na Ekonomickej univerzite v Bratislave pracoval ako maklér kapitálových trhov v spoločnosti Invest Brokers. Neskôr bol vedúcim oddelenia obchodovania v spoločnosti Allianz – Slovenská poisťovňa a členom Predstavenstva Burzy cenných papierov.

V Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) bol členom predstavenstva a vrchným riaditeľom pre ekonomiku a obchod, v októbri 2007 sa stal generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva JAVYS. Tieto funkcie vykonával do roku 2011. Informácie pochádzajú zo stránky Javys.sk

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Vo vedení Slovenskej informačnej služby došlo k výmene stráží – Karola Mitríka vystriedal Ján Valko, Mitríka odvolal a Valka vymenoval prezident.

Nový šéf SIS chce dosiahnuť stransparentnenie činnosti služby v medziach zákona. „Ideálne bude, keď Slovenská informačná služba nebude informácie zatajovať, ale bude ich utajovať,“ povedal Valko po menovaní do funkcie.

Valko verí, že sa znásobia právomoci osobitného kontrolného výboru parlamentu pre činnosť SIS, „aby bola dosiahnutá dostatočná miera a zefektívnenie kontroly SIS,“ dodal.

Na margo diskusií o možnosti preniesť kontrolu SIS mimo pôdy parlamentu poznamenal premiér Robert Fico, že v krajinách EÚ býva takáto kontrola bežná. „Ak niekto príde s niečím zaujímavým, môžeme sa na to pozrieť, ale toto je štandardný spôsob kontroly,“ uviedol Fico. Myslí si, že výbor má významné právomoci.

Premiér vidí prednosť nového šéfa SIS v tom, že je Valko manažérsky schopný. Okrem toho spĺňa aj podmienku vzájomnej dôvery, ktorú k nemu ako predseda vlády má. „Som rád, že pán Valko je aj dobre jazykovo vybavený, čo mu veľmi intenzívne umožní komunikovať v rámci Bernského klubu – to je klub najvýznamnejších spravodajských služieb,“ uviedol Fico.

Prezident si myslí, že Valko teraz nastupuje do služby, ktorá mu zrejme doteraz nebola veľmi blízka, ale je presvedčený, že vláda pri Valkovom výbere zhodnotila jeho doterajšie pôsobenie na poste manažéra. To si podľa hlavy štátu vyžaduje aj post na čele SIS. Dúfa, že Valko nadviaže na to, čo dobré v službe urobili jeho predchodcovia. „Informačná služba má také špecifikum – čím sa o nej menej hovorí, tým je zodpovednejšia a lepšia,“ povedal Gašparovič.

Prezident dnes pred Valkovým menovaním odvolal z postu šéfa tajnej služby Karola Mitríka. „Službu, ktorú ste riadili, riadili ste zodpovedne,“ konštatoval prezident. Mitrík si vyslúžil poďakovanie aj od Fica, ktorý poznamenal, že Mitrík zvládol svoje pôsobenie profesionálne, aj keď boli na službu vyvíjané veľké tlaky.

Mitrík zaželal svojmu nástupcovi pevné nervy. Pripomenul, že za jeho pôsobenia urobili v službe personálny audit a pripravili program rozvoja služby do roku 2013. Počas Mitríkovho odvolávania sa „pošmykol“ jazyk prezidentskému kancelárovi Milanovi Čičovi, ktorý povedal, že prezident odvoláva „pána Jaromíla Mistríka“.

Video: Ján Valko SIS by mala informácie utajovať, nie zatajovať

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol MitríkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba