O anglických zákonoch už budú rozhodovať len anglické hlasy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Taliansko si poradilo s Anglickom
Fanúšikovia Anglicka pred štvrťfinálovým zápasom na majstrovstvách Európy vo futbale. Kyjev, 24. júna 2012. Foto: SITA/AP

LONDÝN 22. októbra (WebNoviny.sk) – Britský parlament dnes schválil najväčšiu ústavnú reformu za niekoľko desaťročí, keď odsúhlasil princíp, že „o anglických zákonoch budú rozhodovať anglické (poslanecké) hlasy“. Znamená to, že škótski poslanci britského parlamentu už nebudú mať právo vetovať zákony, ktoré sa týkajú výlučne Anglicka či Walesu, napísala tlačová agentúra DPA.

Dolná snemovňa parlamentu schválila novelu väčšinou 312 hlasov, informovala agentúra Reuters. Proti hlasovalo 270 poslancov, ktorí argumentovali, že Škóti v britskom parlamente získajú menejcenné postavenie.

Kritici uvedeného princípu tvrdia, že je súčasťou širšieho programu prenesenia právomocí na jednotlivé časti Spojeného kráľovstva a prehlbuje priepasť medzi Anglickom a Škótskom v čase, keď nad budúcnosťou ich 300-ročnej únie visí otáznik.

Reforma primárne rieši skutočnosť, že poslanci zastupujúci v britskom parlamente Škótsko mohli hlasovať o zákonoch, ktoré sa týkajú iba Anglicka, a mohli ich vetovať.

Škótsko, Wales a Severné Írsko majú rozličné stupne autonómnej samosprávy, zatiaľ čo o zákonoch pre Anglicko rozhodoval doteraz celý britský parlament.

Niektorí anglickí politici presadili novelu po minuloročnom referende o nezávislosti Škótska, v ktorom sa škótski voliči tesnou väčšinou hlasov rozhodli pre zotrvanie vo zväzku s Britániou.

Britská vláda v snahe zabrániť výzvam na ďalšie referendum v Škótsku prisľúbila poskytnúť separátnemu škótskemu parlamentu širšie právomoci. Premiér David Cameron tiež prisľúbil urobiť ďalšie kroky smerom k poskytnutiu ďalších právomocí Walesu a Severnému Írsku.

Pod tlakom členov vlastnej Konzervatívnej strany doplnil Cameron pred májovými parlamentnými voľbami, v ktorých jeho strana zvíťazila, svoj volebný program o princíp „anglické hlasy pre anglické zákony“.

Anglicko má v 650-člennej dolnej komore parlamentu 533 poslancov, Škótsko 59, Wales 40 a Severné Írsko 18. Poslancom britského parlamentu sa stáva ten z kandidátov, ktorý v danom volebnom obvode získa najviac hlasov, bez ohľadu na to, koľko ich dostane.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Cameron