O prezidentské kreslo chce zabojovať aj Radoslav Procházka

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Do súboja o prezidentské kreslo sa chystá už tretí člen KDH. Po zakladateľovi Jánovi Čarnogurskom a jeho nástupcovi Pavlovi Hrušovskom by o prezidenta zabojoval aj Radoslav Procházka, píše dnešné vydanie denníka Hospodárske noviny.

Ako podmienku si kladie širšiu dohodu politických strán a primárne voľby. „Ak by som mal byť predmetom takej dohody ja a ak by na ňu nadväzovala práve účasť verejnosti, je to karta, ktorú by bol hriech zahodiť do kúta,“ povedal Procházka v rozhovore na hnonline.sk.

Procházku ako kandidáta na rokovaniach šéfov opozičných strán pôvodne navrhol predseda SaS Richard Sulík. Ten momentálne žiadne meno nechcel komentovať, uviedli Hospodárske noviny. KDH zatiaľ tiež zotrváva na podpore Hrušovského. Naopak, Procházka by sa ako prezident páčil šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi aj poslancovi za SDKÚ-DS Miroslavovi Beblavému.

Prezidentský palác
Foto: SITA/Marián Peiger

Procházka podľa Hospodárskych novín tvrdí, že kandidatúru nezvažuje pre vlastný prospech, ale preto, že prezidentský súboj na jar 2014 bude predohrou k parlamentným voľbám v roku 2016. Pravica podľa neho musí ukázať schopnosť víťaziť. „Ak si pravý stred v prezidentských voľbách vypýta ďalšiu nakladačku, už ho z ringu vyslovene vynesú na nosidlách,“ uviedol.

Denník ale pripomína, že Procházka nemá podporu vlastnej strany. Hovorca KDH Matej Kováč tvrdí, že o odmietnutí nič nevie, o konkrétnych ľuďoch sa zatiaľ nerokovalo a medializované mená vyplynuli z neformálnych debát.

Stredopravé strany chceli pôvodne oznámiť meno kandidáta 17. novembra. Neskôr chceli do tohto termínu uzavrieť dohodu aspoň o tom, že postavia spoločného kandidáta. „Nestihneme ani to,“ priznal pre Hospodárske noviny predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol FrešoRadoslav ProcházkaRichard Sulík