O Procházkovi nerozhodli, výbor žiada ďalšie informácie

Sieť prehovorila o programe, chce zmeniť volebný systém
Líder Siete Radoslav Procházka sa snaží vytvoriť volebný program iný, ako sú ľudia zvyknutí. Chce pomôcť aj rozvoju regiónov. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 24. novembra (WebNoviny.sk) – Poradný výbor, ktorý posudzuje kandidatúru Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ), o nej ešte nerozhodol. Výbor žiada o ďalšie doplnenie informácií. Uvádza sa to v žiadosti, ktorú má agentúra SITA k dispozícii.

Z materiálu vyplýva, že poradný výbor chce kompletný záznam a prepis rozhovoru medzi Radoslavom Procházkom a Igorom Matovičom o financovaní prezidentskej kampane. Originál a preklad rozhodnutia o zastavení trestného stíhania v tomto prípade, kde sa riešilo podozrenie z prípravy krátenia dane.

Pred rozhodnutím chce mať výbor tiež k dispozícii kompletný záznam a prepis verejného ospravedlnenia Procházku za omyl, ktorého sa dopustil. Výbor tiež žiada zápisnicu aj nahrávku z vypočutia Procházku na Súdnej rade SR. Z materiálu vyplýva, že súdna rada má podklady zaslať do 25. novembra. Procházka sa má k požiadavkám vyjadriť do 28. novembra.

Procházkovu kritiku sprevádza kritika

Vláda 28. septembra odobrila kandidatúru Radoslav Procházka na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.

Procházkovu kandidatúru vzhľadom na jeho politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádza kritika. Nikto nespochybňuje jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňuje jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za „trafiku“, ktorú ma dostať na základe politických dohôd. To ale expolitik odmietol.

Informácie o Procházkovej politickej minulosti sa rozhodol poradnému výboru zaslať predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.

Od Slovenska sa očakávalo, že na navrhne ženu

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra.

Od Slovenska sa očakávalo, že na tento post navrhne ženu. Jednu kandidátku, Máriu Patakyovú, nám v Luxemburgu odmietli pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu, v júni zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas

Radoslav Procházka je vedúci katedry Teórie práva a ústavného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. V minulosti pôsobil aj ako vedúci Ústavu medzinárodného a európskeho práva na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, bol zástupcom SR pred súdmi EÚ v rokoch 2004 – 2006 a právnym poradcom Delegácie Európskej komisie (2002 – 2004). Zastával aj funkciu poradcu Ústavného súdu SR (2001 – 2002), robil tiež pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnú helsinskú federáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MazákRadoslav ProcházkaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Všeobecný súd Európskej únie