O titul ATP World Tour Finals budú bojovať Nadal a Federer

Federer, Djokovič

LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal a Švajčiar Roger Federer, dvaja najvyššie nasadení hráči, sa stretnu v nedeľu o 18.30 h SEČ vo finále dvojhry na „výberovom“ šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne (21. – 28. novembra, celková dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arene).

Nadal v úvodnom sobotňajšom semifinále singlovej súťaže prestížneho podujatia pre najlepších v bodovaní Race zvíťazil nad domácim Andym Murrayom nasadeným ako piatym za 3:12 h po obrovskej dráme 7:6 (5), 3:6, 7:6 (6), keď sa mu nevypomstilo, že v rozhodujúcom sete stratil náskok 5:3 aj s jedným mečbalom na príjme v deviatej hre. V tajbrejku potom predviedol obrat z 0:3*, resp. *1:4.

Federer vo večernom zápase triumfoval nad Srbom Novakom Djokovičom, trojkou turnaja, za 81 minút 6:1, 6:4. V druhej časti dosiahol obrat z 0:3 s jedným brejkom. V doterajších štyroch zápasoch v britskej metropole nestratil ani set.

Bývalý prvý muž svetového rebríčka Federer má proti terajšiemu lídrovi renkingu Nadalovi nepriaznivú bilanciu 7:14, vo finálových zápasoch 5:12, na „harde“ 3:3, na tomto turnaji 2:0. Švajčiar je štvornásobným víťazom tzv. Masters (2003 a 2004 Hosuton, 2006 a 2007 Šanghaj), jeho rival bude premiérovo bojovať o poslednú významnú trofej, ktorá mu chýba v zbierke. Federer by sa prípadným 5. triumfom dotiahol na čelo historickej štatistiky k Čechovi Ivanovi Lendlovi a Američanovi Petovi Samprasovi.

Jednotka s dvojkou sa stretnú vo finále prvý raz od roku 1986, keď najvyššie postavený Lendl zdolal v New Yorku Nemca Borisa Beckera. Zároveň sa premiérovo od sezóny 1993 stalo, že o primát budú hrať tenisti bez prehry na predmetnom ročníku. Vtedy napokon Nemec Michael Stich zvíťazil vo Frankfurte nad Samprasom.

Víťaz turnaja si – bez ohľadu na meno – odnesie šek na 1,63 milióna USD určený pre šampióna s nulou v kolónke prehier v základnej skupine. Zdolanému bude patriť 860 000 dolárov. Už dávnejšie je isté, že Nadal zostane na vrchole počítačového poradia minimálne do konca tohto kalendárneho roka. Federer zotrvá za ním a práve pred Djokovičom.

Nadal z náskoku 5:3 v treťom sete až na pokraj prehry

Nadal po zdolaní Murraya vyhlásil: „Dnes som odohral jeden z najlepších zápasov v mojej kariére. Andy sa výborne dokázal vracať nazad do diania. V druhom sete na mňa trochu doľahol útlm a keď som stratil servis, pomyslel som si, že bude veľmi ťažké dosahovať rebrejk. V tajbrejku tretieho setu mi nezostávalo iné, než čakať na príležitosti. Chcem súperovi pogratulovať k jeho prístupu. Podľa mňa v budúcnosti zvíťazí na mnohých grandslamových turnajoch.“ Murray skonštatoval: „Za celý zápas som odohral možno jeden zlý gem, zopár nevydarených bodov. Bol to skvelý tenis. Myslím si, že obaja sme si počínali dobre už od úvodných minút. Atmosféra v hale pred tajbrejkom tretieho setu bola neskutočná. Je pekné byť súčasťou takýchto duelov s množstvom dlhých a krásnych výmen, ale zároveň oveľa menej potešujúce odchádzať napokon s prehrou. Neviem posúdiť, či to bol môj najlepší výkon, po ktorom som sa musel zmieriť s neúspechom, ale opakujem, že to bol skvelý tenis.“

Trojnásobný grandslamový víťaz z tejto sezóny Nadal (primáty z Roland Garros, Wimbledonu a US Open) bol väčšinu zápasu pasívnejším hráčom a inkasoval 22 es, ale zdolaný si neodpustil väčšie výkyvy a vplyvnejšie zaváhania. V tajbrejku rozhodujúcej časti premrhal Murray trojbodový náskok (nielen 4:1*, ale aj ešte sľubnejších *3:0). Predtým vyrovnal z 3:5 na 5:5 na gemy, ako podávajúci v deviatej hre dokonca odvrátil mečbal, keď Španiel nezvládol príjem druhého podania. V jedenástej hre mal favorit brejkbal na 6:5, dostal jubilejné 20. eso. Neskôr pri celkovo tretej možnosti zavŕšiť zápas vytiahol Nadal víťazný obiehaný krížny forhend.

Dvojnásobný grandslamový finalista Murray dominoval na „winnery“ 53:32, ale zároveň mal pri aktívnejšom a riskantnejšom prejave aj menej pevnú ruku (nevynútené chyby 47:35). Hostiteľ zvládol 14 zo 17 zákrokov pri sieti, postupujúci 13 z 18. Murray dovedna nazbieral o 5 loptičiek viac (114:109). Zužitkoval 3 z 8 brejkbalov, súper premenil 1 z 5 možností. Brit si od stavu 6:7 (5), 2:3 a servis pripísal vďaka ofenzívnej a v tejto fáze duelu prakticky aj neomylnej hre 5 gemov bez prerušenia. Ako returnujúci v druhej hre tretej časti viedol 30:0, nič z toho nevyťažil. V treťom geme mal Murray náskok 40:15, ale stratil servis najmä vinou dvoch absolútne nezvládnutých dropšotov. Nadal potvrdil na 3:1 cez 15:30 (po dvojchybe) a v šiestom geme sa dokonca dostal z dvoch brejkbalov v rade, ale v desiatej hre už neodolal tlaku Brita, ktorý premenil hneď prvú šancu bekhendovým obhodením popri čiare – 5:5 na gemy.

Domáci tenista bol pred rozuzlením o čosi presvedčivejší, lenže Španiel napokon pripomenul svoju povestnú mentálnu silu i schopnosť predviesť vrcholné údery v najdôležitejších stavoch. Pri skóre 5:5 v tajbrejku, ktorému predchádzala Britova lacná forhendová chyba, si Murray náhlym protipohybom v ťažkej defenzívnej situácii natiahol slabiny a chvíľku mu trvalo, kým sa postavil. Na podaní za stavu 5:6 vymazal mečbal odvážnym náznakom útoku, ktorým vyprovokoval Nadala bez rovnováhy a značne vzadu k chybe pri pokuse o bekhendové krížne obhodenie. Nasledoval kvalitný Britov servis, ale hneď po ňom prehnane prísny forhend do voľnejšieho rohu – 6:7*. Murray, ktorý si viackrát v kľúčových situáciách zamenil uvoľnenosť s laxnosťou, sa na príjme dostal do výmeny, v nej sa však iba bránil a neutrálnym „krátkym“ úderom nabil súperovi na nekompromisné zakončenie.

Vo vstupnom sete boli obaja aktéri plní síl a na podaní prakticky neohrození. V tajbrejku sa náhle oveľa zdržanlivejší Murray dotiahol z 2:5 na 5:5 vo výmene s 36 údermi a nádhernou bekhendovou volejovou bodkou, lenže pod ťarchou setbalu a cez druhý servis neubehal enormný tlak – 6:7 (5) za 59 minút. Vo fáze, ktorá od polovice druhého dejstva jednoznačne patrila Murrayovi, zaznamenal sympaticky v tento deň nezlomný Brit 17 bodov z 23 fiftínov. Predtým za stavu 6:7 (5), 0:1 čelil dvom brejkbalom v rade, prvým v celom dueli pred 17 500 divákmi. Odvrátil ich, a hoci v siedmom geme pustil Španiela z 0:40 na zhodu, štvrtý brejkbal premenil elegantným bekhendovým krížnym švihom. Ešte jeden brejk zvládol na 6:3 forhendovou dobre načasovanou kontrou popri čiare.

Dvadsaťštyriročný ľavoruký Malorčan Nadal upravil skóre zo vzájomných súbojov na 9:4, na „harde“ vedie oveľa miernejšie 5:4. O rok mladšiemu rodákovi zo škótskeho Dunblane sa revanšoval za augustovú semifinálovú prehru z kanadského Toronta.

Do finále na tzv. Masters sa olympijský šampión z Pekingu 2008 i spoludržiteľ Davisovho pohára Nadal prebojoval premiérovo v kariére. V rokoch 2006 a 2007 stroskotal v semifinále ATP World Tour Finals (zhodne na Federerovi), čo dosiaľ bolo jeho dvojnásobné maximum. V sezóne 2008 zo zdravotných dôvodov chýbal a vlani – už takisto v britskej metropole – nezískal ani set. Do tohto víkendu posledným Španielom vo finále šampionátu bol v roku 2007 David Ferrer a šampiónom v sezóne 1998 Alex Corretja, ktorý teraz patrí do Murrayovho realizačného tímu. Brit napokon iba vyrovnal svoj rekord dosiahnutý predvlani z pozície debutanta. Minulý rok tesne nepostúpil zo základnej skupiny napriek bilancii 2 víťazstvá – 1 prehra.

Víťaz 43 turnajov na hlavnej profesionálnej úrovni Nadal má po sobote tohtoročnú tajbrejkovú štatistiku 22:7, Murray 10:14. Brit, ktorý sa posunie nazad na štvrtú priečku v renkingu, má medzi elitou na ATP World Tour Finals zápasové skóre 7:4, Španiel (dosiahol okrúhle 40. víťazstvo na tvrdom povrchu v sezóne 2010) stojí 8:7.

Federerovi sa nevypomstila strata koncentrácie na začiatku druhej časti

Šestnásťnásobný grandslamový šampión Federer od úvodných fiftínov dominoval, vytváral si tlak, málo kazil. Brejkom na 2:0 (zo stavu 15:40 na príjme) dokonale naštrbil Djokovičovo odhodlanie vzdorovať favoritovi. Dvadsaťdeväťročný bazilejský rodák Federer pridal poistku na 5:1, hoci najprv premrhal náskok 40:0 na returne. Djokovič však pri štvrtom brejkbale v tejto hre pokazil zdanlivo zvládnuteľný forhendový volej, nie prvý raz. V pohode hrajúci víťaz 65 turnajov Federer preletel vstupnou časťou za 31 minút, mal pomer „winnerov“ a omylov 13:7, súper 5:12.

Na začiatku druhého setu však Švajčiar stratil koncentráciu a až príliš ubral. Naopak, Srb pridal na dôraze, pohybe i presnosti. Z 15:40 na príjme v druhej hre si účinným returnom vypracoval brejkbal a súper zlyhal pri bekhendovom voleji, na ktorý mal relatívne dosť času. Federer za stavu 0:2 viedol 30:0 na príjme, ale neťažil z toho. Prestali mu vychádzať dôležité údery a v tejto fáze strácal kontrolu nad dianím na dvorci. Rýchlo však zapol, znova zvýšil ofenzívne obrátky a v piatej hre dosiahol rebrejk, keď o šesť rokov mladší Srb od stavu 30:15 podľahol stupňovanému forhendovému útoku, vzápätí sám prehnal dobiehané zdanlivo jasné zakončenie a napokon poslal bekhendové obhodenie z náročnej pozície vedľa – *2:3 z pohľadu Švajčiara a bleskovo na nulu aj 3:3.

Djokovič v rámci tejto negatívnej šnúry napokon prehral až 10 loptičiek, takže čelil trom brejkbalom na 3:4*, čo by pravdepodobne už znamenalo koniec. Pozviechal sa však a tento dôležitý gem ešte získal. V ďalšom mal 30:30 (vtedy sľubným forhendovým krosom neprehovoril pásku siete k priazni) i zhodu, pri ktorej inkasoval eso a bod priamo z podania – 4:4. Skúsený Federer akoby si povedal „teraz alebo nikdy“. Nekompromisným príjmom druhého podania sa dostal do vedenia 30:0, forhendovým stopvolejom po pripravenom nábehu išiel na 40:15 a pri druhom brejkbale v tomto geme vypálil nechytateľný obiehaný forhend do druhého podania. Servis na triumf zvládol bez zachvenia. Mečbal za stavu 40:15 premenil podaním, ktorého sa Djokovič iba dotkol. Federer celkovo bol lepší na víťazné údery jednoznačne 31:14, urobil o jednu chybu viac (18:17). Švajčiar bodoval pri 11 zo 14 zákrokov pri sieti, Srb mal v tomto smere štatistiku 9/14. Postupujúci zužitkoval 4 z 11 brejkbalov, zdolaný premenil svoj jediný v tomto dueli.

„Samozrejme, že sa už nemôžem dočkať nedeľňajšieho zápasu s ´Rafom´. Kto by sa vedel?“ podotkol Federer. K duelu so Srbom spätne povedal: „Darilo sa mi držať ho v šachu agresívnou hrou. Presne tak som si to predstavoval.“

Djokovič si uznanlivo povzdychol: „Od prvej chvíle hral neuveriteľne – múdro a aktívne. Nedoprial mi vôbec čas dostať sa do zápasu. Za pol hodiny to bolo 1:6. Loptičky akoby ho poslúchali na povel. Predviedol vrcholný výkon.“

Federer upravil skóre z duelov s Djokovičom na 13:6. Prekonal ho tretí raz po tom, ako mu proti zverencovi Mariána Vajdu nestačili dva mečbaly v semifinále newyorských US Open 2010. Dvadsaťtriročný „Nole“, hrdina ATP World Tour Finals 2008 v Šanghaji, má v tejto sezóne pred sebou ešte jeden vrchol: od budúceho piatka povedie srbský tím v belehradskom finále Davisovho pohára proti Francúzom.

Najznámejší otecko na okruhu Federer hrá na Masters deviaty raz bez prerušenia a má bilanciu 33:7. Do vyraďovacej fázy nepostúpil iba predvlani, keď mal problémy s chrbtom. Minulý rok ho v semifinále zdolal neskorší šampión Nikolaj Davydenko z Ruska, ktorý teraz absentuje po sezóne poznačenej zdravotnými problémami. Švajčiar má vo finále tohto podujatia skóre 4:1, v sezóne 2005 v pamätnej bitke podľahol Argentínčanovi Davidovi Nalbandianovi 7:6 (4), 7:6 (11), 2:6, 1:6, 6:7 (3). Inak však má v dueloch o titul skóre 10:0 na sety. V sezóne 2010 prvý raz prešiel do finále bez odovzdania čo i len setu.

V nedeľňajšom londýnskom finále štvorhry si od 16.30 h SEČ zmerajú sily Kanaďan Daniel Nestor a Srb Nenad Zimonjič s indicko-bieloruským párom Maheš Bhupáthí, Max Mirnyj.

Dvojhra – semifinále – súhrn výsledkov:

Rafael Nadal (1-Šp.) – Andy Murray (5-V. Brit.) 7:6 (5), 3:6, 7:6 (6) za 192 minút

Roger Federer (2-Švajč.) – Novak Djokovič (3-Srb.) 6:1, 6:4 za 81 minút

Štvorhra – semifinále – súhrn výsledkov:

Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (2-Kan./Srb.) – Bob Bryan, Mike Bryan (1-USA) 6:3, 3:6, 12:10 (zápasový tajbrejk) za 71 minút

Maheš Bhupáthí, Max Mirnyj (3-India/Biel.) – Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (6-Poľ.) 6:4, 6:4 za 83 minút

Nedeľňajší program (časy sú uvedené v SEČ):

Štvorhra – finále:

Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (2-Kan./Srb.) – Maheš Bhupáthí, Max Mirnyj (3-India/Biel.) / začiatok o 16.30 h

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Federera a Nadala (7:14):

2010 Madrid antuka finále Nadal 6:4, 7:6 (5)

2009 Madrid antuka finále Federer 6:4, 6:4

2009 Melbourne – Australian Open tvrdý povrch finále Nadal 7:5, 3:6, 7:6 (3), 3:6, 6:2

2008 Wimbledon tráva finále Nadal 6:4, 6:4, 6:7 (5), 6:7 (8), 9:7

2008 Paríž – Roland Garros antuka finále Nadal 6:1, 6:3, 6:0

2008 Hamburg antuka finále Nadal 7:5, 6:7 (3), 6:3

2008 Monte Carlo antuka finále Nadal 7:5, 7:5

2007 Šanghaj – ATP World Tour Finals tvrdý povrch semifinále Federer 6:4, 6:1

2007 Wimbledon tráva finále Federer 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2

2007 Paríž – Roland Garros antuka finále Nadal 6:3, 4:6, 6:3, 6:4

2007 Hamburg antuka finále Federer 2:6, 6:2, 6:0