O udalosti z prešovského väzenia treba informovať citlivo, psychológ upozorňuje na nežiaduce javy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Noviny, tlač
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

O udalosti, ktorá sa stala 29. decembra v súvislosti s policajným exprezidentom Milanom Lučanským v prešovskom väzení, by mali médiá, politici aj verejnosť informovať citlivo.

Vo svojom statuse na sociálnej sieti ich k tomu vyzval psychológ a programový riaditeľ občianskeho združenia IPčko Marek Madro.

Ťažké obdobie pre ľudí s duševnými ochoreniami

Zdôraznil, že v médiách, komentároch a v diskusiách sa objavujú informácie s podrobným opisom toho, akým spôsobom sa mal pokus o samovraždu udiať.

„Citliví a zraniteľní ľudia tak dostávajú presný návod, ako svoju smrť realizovať. A prináša to aj ďalšie nežiadúce javy,“ upozornil.

Dodal, že aktuálne obdobie je pre ľudí trpiacich duševnými ochoreniami veľmi ťažké. „Prosím, nesťažujme ho ešte viac,“ apeloval s tým, že plne rozumie povinnosti o udalosti informovať, no chce, aby sa myslelo aj na „zraniteľných čitateľov“.

Čísla, ktoré môžu ľuďom pomôcť

Ľudia, ktorí sa cítia bezradní, môžu nájsť pomoc prostredníctvom bezplatnej a anonymnej online poradne pre mladých IPčko.sk poradna@ipcko.sk, na Linke dôvery Nezábudka na čísle 0800 800 566, prostredníctvom online poradne Ligy za duševné zdravie či na čísle 116 11 Linky detskej istoty.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek MadroMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie IPčko