Obama oznámil útoky na Sýriu, islamistov nazval rakovinou

Obama
Americký prezident Barack Obama počas spomienkového ceremoniálu na obete teroristického útoku z 11. septembra 2001. Pentagon, Spojené štáty americké, 11. septembra 2014. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 11. septembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v stredajšom očakávanom prejave oznámil rozšírenie leteckých útokov na islamských radikálov z organizácie Islamský štát (IS) v Iraku a najnovšie aj na území Sýrie.

Obama v predvečer trinásteho výročia útokov na New York a Washington deklaroval tvrdý postup v záujme definitívneho zničenia náboženských radikálov, ktorých označoval ako ISIL. Zároveň ohlásil zámer vyčleniť finančné zdroje na vyzbrojenie a výcvik sýrskej opozície ako „najlepšej protiváhy voči extrémistom ako je ISIL“.

Obama chce mať v Iraku stovky poradcov

Do Iraku by zároveň podľa jeho slov malo zamieriť ďalších takmer 500 amerických vojenských poradcov s úlohou pomôcť irackým ozbrojeným silám. Šéf Bieleho domu okrem iného označil USA za „konštantu v neistom svete“, ktorá má kapacitu zmobilizovať svet proti teroristom, proti „ruskej agresii či podporiť právo ukrajinského ľudu na určenie vlastného osudu“. V tejto súvislosti poukázal na bezkonkurenčné americké technológie.

„Znamená to, že nebudem váhať podniknúť akciu voči ISIL v Sýrii a taktiež v Iraku. Toto je kľúčovým princípom môjho prezidentovania: ak ohrozujete Ameriku, bezpečné útočisko nenájdete. Bude však trvať, kým vykoreníme rakovinu akou je ISIL,“ povedal Obama, ktorý potvrdil zistenia amerických tajných služieb hovoriacich o tisíckach cudzincoch vrátane Európanov a Američanov bojujúcich na strane extrémistov.

Obama nezabudol ani agitovať pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Amerika je dnes v lepšej pozície zhostiť sa svojej budúcnosti ako akákoľvek iná krajina na Zemi,“ uviedol šéf Bieleho domu, na ktorého čelo sa postavil v roku 2009.

Barack Obama
Foto: SITA/AP

Sýria a Rusko hovoria o akte agresie

Akákoľvek zahraničná intervencia v Sýrii bude bez predchádzajúceho súhlasu vlády v Damasku považovaná za akt agresie. Sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdár takto reagoval na vyhlásenie amerického prezidenta Baracka Obamu, podľa ktorého sú USA pripravené letecky zasiahnuť proti bojovníkom Islamského štátu aj v Sýrii.

Damask opakovane varoval, že akákoľvek operácia na sýrskom území musí byť schválená tamojšou vládou, ktorá už deklarovala ochotu spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom v boji proti sunnitským extrémistom. „Musí tu ísť o spoluprácu so Sýriou a o koordináciu so sýrskou vládou. Sýria musí dať súhlas na akýkoľvek zásah, či už vojenský alebo nie,“ povedal minister Hajdár. Dodal, že v opačnom prípade by cudzie krajiny mohli zneužiť Islamský štát ako dôvod na útok proti Sýrii.

Podobný názor má aj Rusko, ktoré vo štvrtok varovalo Spojené štáty pred náletmi proti militantom z Islamského štátu v Sýrii. Podľa Moskvy je totiž na takýto krok potrebný mandát BR OSN. „Tento krok, ak nebude potvrdený BR OSN, by bol aktom agresie a hlbokým porušením medzinárodného práva,“ upozornil hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič.

Exilová opozícia vyzvala USA na zákrok voči al-Asadovi

Sýrska exilová opozícia podporovaná Západom vo štvrtok vyhlásila, že je pripravená spolupracovať s USA v boji proti militantnej skupine Islamský štát. Podľa zverejneného vyhlásenia Národná koalícia sýrskych revolučných a opozičných síl na takýto zákrok „už dávno vyzývala“, rovnako však vyzýva aj na zákrok voči vláde sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada ako „pôvodnej príčine prevládajúceho násilia, brutality a vedomia beztrestnosti v Sýrii“.

Zoskupenie tiež požaduje podporu pre svoje vojenské krídlo nazvané Slobodná sýrska armáda, aby mohlo byť „spoľahlivou a dobre vyzbrojenou silou“. „Naliehavo žiadame americký Kongres, aby schválil politiku prezidenta (voči Islamskému štátu) čo najskôr a umožnil výcvik a vyzbrojenie Slobodnej sýrskej armády,“ vyhlásil predseda opozičnej koalície Hádí al-Bahra.

Zoskupenie so sídlom v Turecku tiež vyjadrilo pripravenosť v spolupráci s medzinárodným spoločenstvom „zbaviť Sýrčanov tyranie al-Asadovho režimu“, keďže samotný boj proti Islamskému štátu podľa nestačí na vytvorenie „stabilného regiónu bez extrémistov“. Spojené štáty a iné krajiny stojace na strane sýrskych protivládnych síl považujú Národnú koalíciu sýrskych revolučných a opozičných síl za legitímneho zástupcu tamojšieho ľudu, hoci na dianie v samotnej Sýrii zatiaľ nemá väčší vplyv.

K porážke Islamského štátu chce prispieť aj Slovensko, vyhlásil Lajčák

Bojovníci Islamského štátu, ktorí obsadili rozsiahle územia v Iraku a Sýrii, sú hrozbou pre našu civilizáciu a k ich porážke chce prispieť aj Slovensko, vyhlásil šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

„To sú ľudia, ktorí vyznávajú filozofiu, že keď nezdieľate ich ideológiu, tak nemáte právo žiť. Je to ohromné zlo, ktorému sa treba postaviť a som rád, že Spojené štáty istým spôsobom zavelili do boja,“ povedal Lajčák reagujúc na prejav amerického prezidenta Baracka Obamu.

„Myslím, že musíme tento fenomén zastaviť, pretože v opačnom prípade by sme sa ani nenazdali a klopali by na naše dvere,“ myslí si minister zahraničných vecí. Do koalície štátov, ktoré chcú nejakou formou prispieť k porážke radikálov, sa podľa Lajčáka pridá aj Slovensko. „Som si istý, že sa nejakou formou zapojíme, napríklad výcvikom či tréningom. Zatiaľ sme o tom na úrovni vlády nehovorili. My sme si vedomí našej zodpovednosti, keď príde čas, určite budeme o tom hovoriť,“ dodal Lajčák.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaMiroslav Lajčák