Obce postihnuté smršťami majú dostať vyše 400-tisíc eur

Burka
Foto: SITA/Richard Nemec

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Viac ako 404-tisíc eur navrhuje vyčleniť pre obce postihnuté veternými smršťami, dažďami či víchricami v rokoch 2009 a 2010 ministerstvo vnútra.

Najväčšiu časť z tejto sumy (160 838,90 eura) má získať obec Chmiňany (okres Prešov), v apríli 2009 tam po dlhodobých zrážkach svah zavalil novostavby piatich bytoviek v rómskej osade.

Druhá najvyššia suma (93 039 eur) má putovať obci Záborské (okres Prešov), kde sa 18. mája zosunul svah nad miestnym futbalovým ihriskom. Takmer 50-tisíc eur má dostať na pokrytie nákladov v súvislosti s trhlinami nad rómskou osadou obec Pečovská Nová Ves (okres Sabinov).

V obci Rudník (okres Myjava) sa pôda zosunula 19. mája 2010, výdavky na záchranné práce počas vyhlásenej mimoriadnej situácie dosiahli 38 582,10 eura. Peniaze chce ministerstvo poslať aj obciam Brezovička, Dubovica, Petrovany, Roztoky, Krupina, Žipov, Kapušany, Jablonka, Levoča, Fričovce, Chminianska Nová Ves, Oľšavka a Iliašovce.

V prípade schválenia vládou sa potrebné financie uvoľnia z kapitoly Všeobecná pokladničná správa do rozpočtu kapitoly ministerstva vnútra, následne poputujú jednotlivých obvodným úradom a odtiaľ postihnutým obciam. O schválení návrhu na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami bude vláda rokovať v stredu 10. augusta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom