Obchodné komory Nemecka a Británie nechcú, aby brexit ohrozil ich spoločné ekonomické záujmy

Nemecko, Veľká Británia
Britská premiérka Theresa Mayová, vľavo, s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, vpravo.

BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) – V rokovaniach o brexite musia byť prioritou spoločné ekonomické záujmy. Zhodli sa na tom v pondelok Britská obchodná komora (BCC) a Nemecká obchodná a priemyselná komora (DIHK).

Podľa portálu bbc.com obe záujmové organizácie vyzývajú na zhodu v „kriticky“ dôležitých otázkach, akými sú práva zamestnancov alebo colné a daňové pravidlá. Neistotu v spomenutých oblastiach už pociťujú nemecké firmy obchodujúce s Veľkou Britániou, uviedla DIHK.

Trojročné prechodné obdobie

V otázke budúcich ekonomických vzťahov s EÚ po formálnom vystúpení z európskeho spoločenstva podľa BCC väčšina jej členov podporuje prechodné obdobie „aspoň“ troch rokov.

„Veľká Británia a EÚ musia začať pracovať na prechodnej dohode, osobitne o clách, aby firmy na oboch stranách Lamanšského prielivu mohli s dôverou prijímať investičné rozhodnutia,“ uviedol generálny riaditeľ BCC Adam Marshall.

Druhý najväčší exportný trh

Zástupcovia EÚ a Londýna sa v pondelok stretávajú na treťom kole rokovaní o brexite. Podľa obchodných komôr zostáva otvorený veľký počet kriticky dôležitých otázok, pričom nevyriešné zostávajú aj ďalšie stovky praktických a technických problémov.

Pre vývozcov tovarov vyrobených v Nemecku je Veľká Británia tretím najväčším trhom. Nemecko je zase druhým najväčším exportným trhom pre britských výrobcov tovarov a služieb, uviedol portál bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom