Objavil sa nový druh podvodu s falošnými odberateľmi, firmy by sa mali mať na pozore

Tovar, nákupný vozík, košík

BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – V strednej Európe sa rozmohol nový druh podvodu, ktorý sa doteraz vyskytoval zriedkavo. Podvodníci sa vydávajú za konkrétnych odberateľov a od firiem si bez zaplatenia preberajú tovar. Úverová poisťovňa Euler Hermes eviduje podľa jej vyjadrení od začiatku roka v Česku, Maďarsku, na Slovensku a v Rumunsku 13 prípadov. Škody dosiahli 2,1 mil. eur.

Podvodníci sa vydávajú za existujúce firmy, ktoré majú dobrý rating a sídlia vo Francúzsku, Veľkej Británii či Taliansku. V ich mene oslovia dodávateľa, s ktorým predtým nespolupracovali a objednajú si od neho tovar.

Komunikácia je spravidla elektronická, pričom ich emailová adresa je takmer totožná s originálnou adresou firmy, ktorá však o ničom nevie. Tovar si dajú zaslať na inú ako fakturačnú adresu a po jeho prevzatí sa odmlčia. Keď potom dodávateľ urguje skutočnú firmu, aby za tovar zaplatila, tá sa bráni, že si nič neobjednala a ani neprevzala.

V mnohých prípadoch už padli trestné oznámenia. Stalo sa tak buď zo strany dodávateľov, ktorí nedostali zaplatené alebo zo strany odberateľov, od ktorých dlh vymáhajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom