Objekt Hikari v Lyone bude najinteligentnejšou stavbou sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Svetlo je nielen inšpiráciou, ale i rentabilnou investíciou. Energia z neho je zadarmo, je obnoviteľná a zatiaľ i nevyčerpateľná. Polyfunkčný objekt Hikari je súčasťou mestského projektu La Confluence a v energetickej klasifikácii by sme ho mohli zaradiť medzi plusové budovy, ktoré viac energie vyprodukujú, ako samy spotrebujú. Hikari tak dôsledne zapadá do komplexného projektu zameraného predovšetkým na problematiku životného prostredia, akým La Confluence bezpochyby je.

Svetelný celok sa skladá z troch budov. „Higashi“ (z japončiny východ) je administratívna budova, „Minami“ (z japončiny juh) obsahuje 38 bytov a „Nishi“ (západ) ponúka 2 600 m2 kancelárií a 4 exkluzívne rezidenčné vily na streche objektu. V projekte nechýbajú ani obchodné priestory na prízemí každej budovy.

Urbanistický plán druhej etapy od ateliéru Herzog & de Meuron jasne určil geometrický tvar priečelí objektov. Budovy s pravouhlými, rovnobežnými konštrukciami. Architekt Kengo Kuma sa rozhodol pre zachovanie kvadratických tvarov upravených „výrezmi“ trojuholníkových pôdorysov za účelom dostať do interiéru čo najviac svetla.

Všetky tri budovy majú presklené fasády. V niektorých častiach sú to dvojité fasády s veľkým medzipriestorom slúžiacim ako zimná záhrada. Duchom interiérov je zeleň. Kengo Kuma sa aj v tomto projekte pridržiaval svižného konceptu inšpirovaného prírodou. V každej budove prevláda iný prírodný materiál: modrý kameň zo Savojska v administratívnej časti, sklo v centrálnej obytnej časti a drevo z topoľov v budove s vilami na streche.

Najinteligentejšia budova

Projekt Hikari nárokuje na prívlastok „najinteligentnejšia“ budova sveta. Celky sú navzájom prepojené komunikačnou sieťou, ktorá zdieľa a vyhodnocuje produkciu a spotrebu energie. Na princípe uskladnenia energie formou nabíjacích batérií je celý systém schopný reagovať v prípadoch výpadku prúdu. Inteligentné systémy merania a regulácie dovoľujú úsporu energie až 50 – 60 percent než predpisuje štandard v normách. Energia vyrábaná v administratívnej časti cez víkend sa použije v obytnej časti.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať