Obrazom: Heydukova sa na deň stala Ulicou pre všetkých

Ulica pre všetkých
Mestské bicykle na Kollárovom námestí v centre Bratislavy počas experimentu Slovenského centra dizajnu "Ulica pre všetkých", s cieľom ukázať, ako môže ulica byť miestom pre každého. Bratislava, 17. október 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Aké by to bolo, keby na ulici bolo menej prekážok a obmedzení a viac priestoru pre ľudí ukáže vo štvrtok 17. októbra podujatie Ulica pre všetkých. Slovenské centrum dizajnu naň pozýva od 10:00 do 19:00 na Heydukovu ulicu v Bratislave.

Ako agentúru SITA informovalo Slovenské centrum dizajnu (SCD), pre svoj netradičný experiment si vybrali Heydukovu ulicu, ako alternatívu k paralelnej frekventovanej Obchodnej ulici. „Aktivitami na ulici chceme spojiť dva kultúrne body – Satelit, výstavný priestor Slovenského centra dizajnu v Hurbanových kasárňach a Starú tržnicu,“ informovalo SCD.

Ulicu nielen pre autá, ale najmä pre peších, cyklistov, rodiny s kočíkmi a ľudí s obmedzením pohybu a všetky alternatívne prostriedky dopravy, ako sú korčule či kolobežka vytvoria organizátori vďaka viacerým aktivitám. Popri tom pozývajú každého, kto má chuť ukázať svoju predstavu o ulici príjemnej pre život.

Obrazom: Heydukova ulica sa na deň zmenila na pešiu zónu

Ulica sa premení na cyklotrasu

Heydukova sa tak vo štvrtok premení aj na cyklotrasu na bezbariérový prejazd z Kollárovho námestia až po Námestie SNP. Na trase budú umiestnené stojany na bicykle a iné prvky pre spríjemnenie a oživenie ulice, napríklad lavičky.

Každý, kto podporí akciu, si bude môcť medzi iným požičať bicykel v Hurbanových kasárňach a vyskúšať si trasu až na Námestie SNP. V Satelite, v priestoroch Hurbanových kasární, zas na záujemcov čaká možnosť navrhnúť si svoju ideálnu ulicu. Akcia Navrhni dezén pre bicykel sa bude konať pred Starou tržnicou na Námestí SNP. V pláne je taktiež workshop Automobilová dizajnérska kresba, na ktorý prídu aj odborníci.

Ulica pre všetkých
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Deti čakajú tvorivé dielne

Vo Výstavnom a informačnom bode Slovenského centra dizajnu (SCD) – v galérii Satelit v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí vyhradia deťom tvorivé dielne. Deti v nich budú môcť podľa svojich predstáv navrhnúť svoju ulicu, alebo vyfarbiť maketu bicykla. Uskutoční sa i súťaž o najpomalší a najrýchlejší prejazd trasy na rôznych prostriedkoch a výstava návrhov študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity.

Podujatie Ulica pre všetkých sa koná pod záštitou starostky mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, Tatiany Rosovej a hlavnej architektky mesta Bratislavy Ingrid Konrad. Na akcii sa zúčastnia aj známe osobnosti. Viac podrobností o akcii možno nájsť na jej facebookovom profile – https://www.facebook.com/streetforall.

Ulica pre všetkých
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom