Obrazom: Hurikán Matthew zabíjal na Haiti, ničil aj Floridu

Hurikán Matthew ničil všetko, čo mu prišlo do cesty
Jeden z najsilnejších hurikánov, ktorý ohrozuje Spojené štáty priamym zásahom za vyše desaťročie, si doposiaľ vyžiadal viac ako 500 ľudských životov. Státisíce ľudí sú bez elektriny a strechy nad hlavou. Foto: SITA/AP

LONDÝN/PORT-AU-PRINCE 7. októbra (WebNoviny.sk) – Hurikán Matthew, ktorý zasiahol tento týždeň územie Haiti, si podľa aktuálnych údajov vyžiadal v tejto ostrovnej krajine najmenej 842 obetí na životoch. Agentúra Reuters uviedla, že búrka tiež pripravila desaťtisíce ľudí o domovy a zničila úrodu v regióne označovanom za obilnicu tejto chudobnej karibskej krajiny.

Hurikán zasiahol Haiti v utorok, informácie o následkoch v odľahlejších oblastiach však prichádzajú s oneskorením, keďže boli prakticky odrezané od okolia. Najmenej 175 ľudí zahynulo v dedinách, ktoré sú roztrúsené v kopcoch a na pobreží úrodného západného výbežku Haiti.

Obrazom: Hurikán Matthew ničil všetko, čo mu prišlo do cesty

Státisíce ľudí sa ocitli v núdzi

Najmenej tri obce hlásia po desiatkach obetí na životoch. Jednou z nich je roľnícka dedina Chantal, kde starosta eviduje 86 mŕtvych a 20 nezvestných. Obyvatelia zahynuli väčšinou v prípadoch, keď na ich domy spadli vyvrátené stromy. Niekoľko desiatok obetí úrady zaznamenali aj v pobrežnom mestečku Les Anglais.

Hurikán Matthew v čase utorňajšieho prechodu ponad západnú časť Haiti sprevádzal vietor s rýchlosťou približne 230 kilometrov za hodinu. Okrem padajúcich stromov usmrtili mnohých ľudí aj vetrom unášané predmety alebo ich strhli rozvodnené rieky.

Podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí sa na Haiti v núdzi ocitlo 350-tisíc ľudí. Podľa hovorkyne Amerického Červeného kríža Suzy DeFrancisovej je momentálne prioritou sfunkčnenie telefónnej siete a distribúcia pomoci pre obyvateľstvo. V obave pred vypuknutím epidémie cholery začne Červený kríž s distribúciou tabliet na čistenie vody.

OSN už medzičasom informovala, že pre Haiti, ktoré je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli, môžu byť dôsledky vyčíňania hurikánu Matthew najvážnejšie od ničivého zemetrasenia z roku 2010. Kvôli hurikánu preložili na Haiti aj voľby, ktoré sa mali konať 9. októbra.

Hurikán Matthew ničil všetko, čo mu prišlo do cesty
Foto: SITA/AP

Evakuácie až v štyroch štátoch

Škody a prípadné obete na Bahamách nie sú zatiaľ známe, hurikán prešiel okolo bahamskej metropoly Nassau v noci na piatok. Matthew je prvý veľký hurikán, ktorý ohrozuje Spojené štáty priamym zásahom za vyše desaťročie a vynútil si hromadné evakuácie pobrežných oblastí štyroch amerických štátov – Floridy, Georgie a Južnej a Severnej Karolíny. O 17.00 h SELČ sa jadro búrky nachádzalo 155 kilometrov juhovýchodne od floridského mesta Jacksonville. Južné časti Floridy unikli v noci na piatok najhoršiemu, ale úrady varovali ľudí ďalej na sever, aby nepodľahli falošnému pocitu bezpečia, uviedol Reuters.

Guvernér Floridy Rick Scott na tlačovej konferencii informoval, že 600-tisíc domácností zostalo v dôsledku hurikánu bez elektriny. NASA a americké vojenské letectvo, ktoré prevádzkujú raketovú základňu na Myse Canaveral, prijali opatrenia na ochranu zamestnancov a techniky. V Kennedyho vesmírnom stredisku sa tím 116 zamestnancov riadiaceho centra uchýlil počas prechodu hurikánu do bunkra, búrka tam však žiadne veľké škody nespôsobila.

Národné hurikánové centrum v Miami uviedlo, že intenzita hurikánu sa počas noci na piatok znížila z mimoriadne nebezpečnej kategórie 4 na kategóriu 3 podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice, naďalej je to však nebezpečná búrka. Riaditeľ centra Rick Knabb povedal, že hoci Matthew doteraz kopíroval pobrežie a jeho oko zostávalo mimo pevninu, predstavuje naďalej veľké nebezpečenstvo pre obyvateľov na pobreží, ktorých ohrozuje záplavami.

Hurikán Matthew ničil všetko, čo mu prišlo do cesty
Foto: SITA/AP

Zrušili tisícky letov

Problémy tiež spôsobuje cestujúcim. Od stredy do nadchádzajúcej soboty v postihnutej oblasti USA podľa servera FlightAware zrušených 4500 letov a očakáva sa, že tento počet ešte stúpne. Postupne sa začali otvárať letiská na juhu Floridy, kde v piatok očakávajú obnovenie letov. Letecké spoločnosti pred príchodom hurikánu presunuli lietadlá a posádky z cesty Matthewa a teraz ich musia dopraviť späť do oblasti.

Hoci si hurikán vynútil evakuácie, zrušil lety, prekazil dovolenky na Floride a zanechal státisíce ľudí v tme, nezabráni vraj sobotňajšej svadbe jedného floridského páru, aj keď zrejme nebude môcť byť na pláži, ako to plánovali. Jaime Gurnavageová a Ryan Gordon pre noviny Florida Today povedali, že si pre svoju svadbu úmyselne vybrali sobotu 8. októbra, pretože keď otočíte číslicu osem na bok, je to symbol nekonečna.

A majú v úmysle svadbu uskutočniť bez ohľadu na búrku, keďže už majú „na všetkom vyrytý dátum 8. októbra“. Keďže hurikán ušetril juh Floridy, zdá sa, že svadobný pobyt v Key West im nič neprekazí, uviedla tlačová agentúra AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom