Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Práce na Starom moste obnovili, robotníci rozoberajú pilier
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Robotníci začali s rozoberaním piliera Starého mosta. Ide o súčasť obnovenia stavebných prác na rekonštrukcii Starého mosta. Bratislava, 18. september 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
18. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Piliere Starého mosta miznú, na pomoc prídu aj lode

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Po takmer trojmesačnej prestávke dnes robotníci začali s búraním pilierov Starého mosta v Bratislave. Práce stáli pre podozrenie, že v Dunaji by sa mohli nachádzať nevybuchnuté bomby ešte z druhej svetovej vojny. Špecialisti, ktorí skúmali dno Dunaja, síce v rieke podozrivé predmety našli, tie by však neboli podľa nich nebezpečné.

Zhotoviteľ musí dodržať naplánovaný postup búrania pilierov, nesmie používať výbušniny a pozor si tiež musí dať na to, aby sa s predmetmi stroje nedostali do kontaktu. O obnovení prác na Starom moste vo štvrtok priamo na stavbe informoval bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Obrazom: Práce na Starom moste obnovili, robotníci rozoberajú pilier

Robotníci najprv odstránia kamenný obklad

Robotníci vo štvrtok začali búrať pilier číslo 3. Ako vysvetlil primátor Ftáčnik, tento pilier potrebujú zbúrať čo najskôr, aby mohli uvoľniť dnes regulovanú plavebnú dráhu. Potom začnú odstraňovať aj pilier číslo 4 a spevňovať pilier č. 5. „Práce na pilieroch 4 a 5 budú prebiehať paralelne, lebo už nebudú brániť lodiam,“ priblížil Ftáčnik. Robotníci na pilieroch najprv odstránia kamenný obklad.

Podmienkou k stavebnému povoleniu totiž bolo, že zhotoviteľ sa posnaží zachovať pôvodný kamenný obklad zo zbúraných pilierov a namiesto nich vybuduje vzhľadovo podobný pilier 34, vysvetlil riaditeľ stavby Peter Tekeľ. Betónové vnútro pilierov potom odstránia búracími bagrami umiestnenými na lodi.

„Predpokladaný termín na odstránenie tretieho piliera je 45 dní. V priebehu budúceho týždňa by mali prísť už lode s búracími bagrami,“ vysvetlil postup prác Tekeľ. Ako dodal, až pri rozoberaní piliera zistia, či možno kamenný obklad, ktorý má viac ako sto rokov, zachrániť. „Po rozobratí kamenného obkladu, ktorý je približne po hladinu Dunaja, citlivé práce skončia a potom pôjde o čisto strojné práce, ktoré by mali ísť rýchlejšie,“ priblížil Tekeľ.

Práce na Starom moste obnovili, robotníci rozoberajú pilier
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Dno Dunaja museli kontrolovať pyrotechnici

Zastavením búrania pilierov sa práce na Starom moste zdržali. Riaditeľ stavby meškanie prác priznáva, netvrdí však, že by neboli schopní nejaký termín dodržať. Oproti predpokladanému termínu to vraj nie je veľký posun. „Budúci týždeň máme naplánovaný štatutárny kontrolný deň, kde chceme poskytnúť informácie, aký vplyv malo zdržanie na harmonogram a kedy chce zhotoviteľ práce urobiť,“ doplnil riaditeľa stavby primátor Ftáčnik.

Dno Dunaja cez leto skontrolovali pyrotechnici a ministerstvo vnútra v auguste vydalo oficiálne vyjadrenia o opatreniach, ktoré treba dodržať pri búraní. Na to bratislavská radnica požiadala zhotoviteľa, aby práce čo najskôr obnovil. Tekeľ vysvetľuje, že kým obnovili práce, vyriešiť ešte museli požiadavky zhotoviteľov, ktorí požadovali zapracovať výsledky pyrotechnického prieskumu a vyjadrení pyrotechnikov do zmlúv.

Práce na búraní pilierov Starého mosta zastavili koncom júna pre podozrenie, že v Dunaji sa môžu nachádzať nevybuchnuté bomby ešte z vojny.

Odporúčané články

Odstraňovanie pilierov Starého mosta by malo pokračovať Petržalka chce pokutu pre mesto, val zeminy stále nezmizol

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...