Obrazom: Putinovi Noční vlci položili vence na Slavíne

Noční vlci na Slavíne
Motorkári z klubu Noční vlci počas kladenia vencov a kvetov k pomníku sovietskych vojakov na bratislavskom Slavíne. Bratislava, 4. máj 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 4. mája (WebNoviny.sk) – Členovia ruského motorkárskeho klubu Noční vlci v rámci svojej cesty do Berlína opäť zavítali na Slovensko. Na sociálnych sieťach zverejnili plán cesty. V stredu položili vence k pomníku sovietskych vojakov na bratislavskom Slavíne a následne vyrazili na cestu na východné Slovensko, kde majú položiť vence pri pamätníku na Dukle a vo Svidníku.

Obrazom: Noční vlci na Slavíne

Vo štvrtok 5. mája prídu do Banskej Bystrice, kde majú naplánované kladenie vencov a tiež návštevu Múzea SNP. Navštívia aj pamätník na Jankovom vŕšku a múzeum Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci. V piatok 6. mája sa majú podľa plánu vrátiť do Bratislavy, kde majú o 11:00 naplánovanú návštevu veľvyslanectva Ruskej federácie. Potom by mali vyraziť na cestu do Viedne. Je pravdepodobné, že ruských motorkárov budú pri ceste sprevádzať aj kolegovia z iných krajín, vrátene domácich slovenských.

Ich prejazd Slovenskom monitoruje aj polícia. „Situáciu neustále monitorujeme, ak by bol narušený verejný poriadok alebo by sa dopúšťali dopravných priestupkov, príslušné zložky budú pripravené zasiahnuť,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Prezídia policajného zboru Martin Wäldl.

Noční vlci na Slavíne
Foto: SITA/Marek Mrviš

Rovnako ako uplynulý rok si motorkári z klubu Noční vlci chcú jazdou z Moskvy do Berlína pripomenúť porážku nacistického Nemecka v roku 1945. Šéf klubu Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimíra Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté USA a Kanadou.

Klub Noční vlci je známy ruským nacionalizmom a otvorene podporoval napríklad anexiu Krymu Ruskom a následné proruské povstanie na východe Ukrajiny. Jeho členovia sa tiež hlásia k pravoslávnej viere, čo ich podľa vlastných slov odlišuje od ostatných motorkárskych klubov, ktoré sú zapletené v kriminálnych aktivitách.

Noční vlci na Slavíne
Foto: SITA/Marek Mrviš
Noční vlci na Slavíne
Foto: SITA/Marek Mrviš
Noční vlci na Slavíne
Foto: SITA/Marek Mrviš

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR