Obvinenému podnikateľovi Mariánovi K. sprísnil súd v Banskej Bystrici väzbu a zmenil ju na kolúznu

Marián Kočner
Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 20. december (WebNoviny.sk) -Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vo štvrtok vyhovel prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry a predĺžil väzbu pre podnikateľa Mariána K. do 28. apríla budúceho roku.

Zároveň doterajšie dôvody rozšíril o tzv. kolúznu väzbu. Rozhodnutie nie je právoplatné, obhajoba podala voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Aby mu pomohli z väzby

Kolúzna väzba znamená, že obvinení sú v cele oddelene od ostatných obvinených, rovnako tak oddelene vykonávajú aj ďalšie aktivity. Či boli dôvodom na kolúznu väzbu, tvz. motáky, ktoré Marián K. posielal cez sprostredkovateľa vplyvným ľuďom, aby mu pomohli z väzby, prokurátorka Renáta Ontkovičová nepotvrdila. Poznamenala, že prípravné konanie je neverejné, takže sa nebude nevyjadrovať ku konkrétnym skutočnostiam, ktoré odôvodňovali túto obavu.

Podnikateľ Marián K. čelí obvineniu z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov spolu so zločinom marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Ide o zmenky v hodnote 69 miliónov eur.

Marián K. sa doteraz dva razy pokúšal dostať z väzby, ale súdy mu nevyhoveli. Rovnako nepochodil ani na Ústavnom súde SR, ktorý jeho sťažnosť proti väzbe v septembri zamietol ako neopodstatnenú.

Podvody okolo golfového areálu

Podnikateľa okrem prípadu zmeniek stíhajú aj za podvody okolo golfového areálu v Báči v okrese Dunajská Streda. Zodpovedá sa tiež za podvodný prevod bytov v bratislavskom komplexe Five Star Residence, za pokračujúci zločin neodvedenia dane a poistného v súvislosti s prevodom nehnuteľností na Donovaloch a za podvod so spoločnosťou Gatex.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Kočner
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR