Obvinený nitriansky podžupan mlčí, robil to pre kraj

Paragraf
Nitra
Foto: SITA/Mária Pietová

NITRA 29. mája (WEBNOVINY) – Podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Vladislav Borík, obvinený z machinácii pri verejných obstarávaniach, sa nechce jednoznačne vyjadriť k tomu, či sa cíti byť vinný, alebo nevinný.

O tom podľa neho rozhodnú príslušné orgány. Hovorí len, že sa snažil pracovať v prospech kraja.

Podľa môjho názoru som konal v rámci možností, ktoré som mal. Bude sa to riešiť, zrejme tento proces bude trošku dlhší a nebude jednoduchý, som si toho vedomý, bude vytýčenie pojednávanie, a samozrejme, že na pojednávaní si budem obhajovať svoje záujmy,“ vyhlásil dnes pre médiá podpredseda kraja.

Na otázky novinárov odpovedal takmer 40 minút.

Zdôrazňoval, že jeho záujmom je, aby sa celá kauza spravodlivo prešetrila. Povedal, že nikdy nezobral žiadny úplatok a so svojím pôsobením na poste podpredsedu kraja je spokojný.

Zároveň odmietol, že by niekedy naňho vyvíjali firmy tlak v súvislosti s verejnými obstarávaniami.

Nechápe to

Podčiarkol, že kraju v súvislosti so spornými tendrami nevznikla žiadna škoda, pretože zmluvy s víťazmi ukončil dohodou. „Ja som normálny človek, nikdy som nemal žiadne problémy, ja normálne nechápem, ako sa celé toto mohlo takto udiať, ale to je môj problém, osobný, ľudský, a samozrejme aj profesný a profesionálny,“ povedal Vladislav Borík.

Polícia potvrdila, že jeden z obvinených v tejto kauze prejavil záujem uzavrieť dohodu o vine a treste. Jej základnou podmienkou je priznanie sa k činu. Vicežupan nechcel prezradiť, či je tou osobou on.

Ťažko to dnes povedať, ja nevylučujem ani to, že sa budeme rozprávať aj na túto tému, áno. Vnímam to tak, že sú otvorené viaceré možnosti,“ uviedol. Na stretnutí s novinármi popísal, ako ho minulý štvrtok zadržali policajti, ako mu z kancelárie zobrali počítač, potom vypovedal na polícii v Nitre a strávil noc za mrežami v Leviciach. V piatok ho prepustili na slobodu. „Celý proces bol zo strany vyšetrovateľov veľmi korektný,“ podotkol podžupan.

Skončil aj v Smere

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Vladislav Boríka polícia obvinila z machinácii pri verejných obstarávaniach, ktoré súviseli s výstavbou nového sídla úradu kraja. Zákazky podľa polície organizovaná skupina prihrávala vopred vybraným firmám.

Spolu s Vladislavom Boríkom je obvinený ja riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Peter Nagy, bývalá šéfka oddelenia verejného obstarávania Gabriela Š. a podnikatelia Roman K., Emil G., Ľuboš M. a Emil B.

Jeden z obvinených – Emil G., je stíhaný väzobne, ostatní sú na slobode. Šiestim obvineným hrozí väzenie až na 12 rokov, pretože podľa polície fungovali ako organizovaná skupina, riaditeľovi úradu Petrovi Nagymu hrozia tri roky väzenia, ten do skupiny nepatril.

V piatok sa Vladislav Borík vzdal členstva v strane Smer-SD, čo bolo preňho ťažké rozhodnutie, pretože pre stranu podľa vlastných slov veľa urobil. Medializáciou tejto kauzy jej však nechce škodiť.

V kresle podžupana sa však rozhodol zotrvať, a to napriek tomu, že hovorkyňa Smeru-SD Monika Počátková informovala, že ak neodstúpi z funkcie sám, krajskí poslanci za Smer-SD podajú na najbližšom zastupiteľstve návrh na jeho odvolanie.

Vladislav Borík sa dnes vzdal funkcie člena predstavenstva krajskej akciovej spoločnosti ENERGO-SK. Okrem toho je ešte predsedom sociálnej komisie kraja, členom dozornej rady Prvej Komunálnej Finančnej, a. s. a členom dozorných rád dvoch stredných škôl. Predpokladá, že aj z týchto funkcií ho poslanci odvolajú, no sám z nich odstúpiť nechce. Za výkon funkcie podpredsedu kraja poberá Vladislav B. podľa vlastných slov mesačnú odmenu 1 610 eur a k dispozícii má aj služobné auto Audi bez šoféra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter NagyVladislav Borík