Obyvatelia Ukrajiny smútia za obeťami ruských separatistov

KYJEV 15. januára (WEBNOVINY) – Ukrajina vo štvrtok drží deň smútku po tom, ako na nepokojnom východe zahynulo 13 ľudí pri udalosti, ktorú Kyjev opisuje ako zásah autobusu strelou vypálenou separatistami podporovanými Ruskom. Podľa vyhlásenia prezidenta Petra Porošenka je spomienka venovaná všetkým obetiam povstaleckých ofenzív, ktoré nezastavilo ani prímerie oživené začiatkom decembra.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Separatisti zodpovednosť za utorňajšiu tragédiu pri meste Volnovacha v Doneckej oblasti popierajú a obviňujú vládne sily zo zinscenovania útoku na autobus v snahe poškodiť ich povesť. Ruské médiá zase špekulujú, že výbuch namiesto strely spôsobila protipechotná mína. Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) však vyhlásili, že poškodenie vozidla „zodpovedá blízkemu dopadu rakety“.

Na videozáberoch z vládneho kontrolného stanovišťa, kde sa udalosť odohrala, vidieť strely dopadajúce v jeho blízkosti, samotné vozidlo však nezachytávajú. Podľa OBSE údajný útok preverí skupina zložená zo zástupcov ukrajinskej a ruskej armády ako aj separatistických síl.

Najnovšia snaha o prerušenie bojov vydržala iba niekoľko týždňov a podľa štvrtkového vyhlásenia Kyjeva boli pozície vládnych síl a obývané oblasti pod kontrolou vlády len za posledný deň 129-krát terčom delostreleckej paľby. Obzvlášť intenzívne sú nové útoky na letisko v Donecku, ktoré zostáva v rukách vlády.

Ukrajinský parlament vo štvrtok odsúhlasil prezidentské nariadenie, na základe ktorého armáda v priebehu roka uskutoční mobilizáciu v troch vlnách. Prvá z nich sa má začať v utorok a trvať 90 dní, počet povolávaných vojakov však nie je známy. Podľa Porošenka si takýto krok vyžaduje zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v krajine.

Video: Autobus zasiahla vypálená strela

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom