Obžalovanú „sýkorku“ Vincka našli v pohostinstve. Vzniklo podozrenie, že chce utiecť zo Slovenska

Ivan C.
Obžalovaný Ivan C. (vpravo). Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Obžalovaného člena gangu sýkorovcov Ivana C., prezývaného Vincko, ktorý je na základe rozhodnutia súdu monitorovaný elektronickým náramkom, na súde probačný a mediačný úradník opäť poučil, ako sa tento systém používa.

Opätovne bol poučený aj o podmienkach dodržiavania náhrady väzby a zákaze vycestovať do zahraničia. Ako informoval agentúru SITA hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, po poučení mu odovzdali zariadenie na kontrolu pohybu a pobytu a muž je opätovne v režime elektronického monitoringu.

Vincko má zákaz vycestovať do zahraničia

Na Okresný súd Bratislava II bol predvedený po tom, čo v stredu operačné stredisko zaznamenalo, že je vzdialený od GPS zariadenia, ktoré je povinný nosiť so sebou.

Keďže Vincko, ktorý je neprávoplatne odsúdený na doživotie, má zákaz vycestovať do zahraničia, vzniklo podozrenie, že tento zákaz porušil. Podľa Adamčiaka nemal Ivan C. GPS zariadenie pri sebe, lebo si ho zabudol v záhradnej chatke a nepodal ani správu probačnému úradníkovi o svojom pohybe a pobyte.

Operačné stredisko preto v stredu kontaktovalo príslušného probačného a mediačného úradníka, a samozrejme políciu, ktorá ho zadržala v pohostinstve v mestskej časti Devínska Nová Ves.

Ivan C. sa dostal na slobodu na základe rozhodnutia senátu trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorým ho prepustil z väzby na slobodu. Vinckovi pritom vyprší zákonná lehota väzby 25. septembra a sám na slobodu pred vypršaním termínu väzby nechcel.

Ako agentúru SITA informoval po rozhodnutí NS jeho hovorca Boris Urbančík, súd Ivanovi C. nariadil dohľad probačného a mediačného úradníka. Je tiež povinný oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu, ktorý vedie konanie, každú zmenu miesta pobytu.

„Sýkorky“ pôsobili v Bratislave a okolí

Skupinu „sýkorky“ stíhajú za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, viaceré vraždy, všeobecné ohrozenie a iné trestné činy.

Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku. Podľa svedkov sa Róbert L., zvaný Kýbel, stal šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997.

Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou. Kýbel, pre svoju krutosť prezývaný v gangu aj Gestapák, bol na úteku od začiatku roka 2012. Prvý zatykač na neho vydali 24. júla 2012, postupne pribudli ďalšie. Zadržali ho v Nemecku koncom roka 2015.

Hlavné pojednávanie so „sýkorkami“ sa začalo v januári 2015 v neprítomnosti Róberta L., Martina B. a Jozefa R. Proces mal vyvrcholiť 12. októbra 2015. Tesne predtým však na Morave zadržali hľadaného Martina B., zvaného Rus, a o dva týždne v Nemecku Róberta L. Tým sa proces predĺžil. Na pojednávaní nebol prítomný Jozef R., ktorý je vo väzení v Maďarsku. Oba rozsudky v tejto veci Najvyšší súd SR zrušil, odňal prípad senátu Špecializovaného trestného súdu a prikázal konať Krajskému súdu v Banskej Bystrici.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom