Ochranári v Indonézii prehrali súd, výstavba priehrady ohrozujúcej orangutany môže pokračovať

Indonézia, aktivisti
Aktivista v kostýme orangutana protestuje proti výstavbe priehrady v Indonézii, ktorá má zasahovať do prostredia obývaného kriticky ohrozeným druhom orangutanov. Foto: SITA/AP

MEDAN 4. marca (WebNoviny.sk) – Environmentalisti prehrali v pondelok súd súvisiaci s výstavbou Čínou podporovanej priehrady v Indonézii, ktorá má zasahovať do prostredia obývaného kriticky ohrozeným druhom orangutanov.

Súd v Medane, hlavnom meste regiónu Severná Sumatra, rozhodol, že výstavba priehrady s vodnou elektrárňou s výkonom 510 megawattov môže pokračovať.

Bez ochrany im hrozí vyhynutie

Podľa expertov priehrada zaplaví, alebo iným spôsobom ovplyvní životné prostredie orangutanov, ktorých počet sa odhaduje iba na približne 800 jedincov. Výstavba pravdepodobne znemožní úsilie spájať lesy, kde tieto primáty žijú, čo malo byť dôležitým krokom vedúcim k ich prežitiu.

Vedci oznámili objav tretieho druhu orangutanov tapanulijských (Pongo tapanuliensis) iba v roku 2017 – po tom, ako analýzy DNA a samotný výskum v teréne odhalili ich špecifické charakteristiky.

Bez zvláštnej ochrany im hrozí rýchle vyhynutie. Tento druh sa podarilo nájsť iba v oblasti Batang Toru, teda na mieste, kde je plánovaná aj výstavba priehrady.

Enviromentalisti sa proti rozhodnutiu odvolajú

Súd pozostávajúci z troch sudcov odmietol argumenty Indonézskeho fóra pre životné prostredie, najväčšej environmentálnej skupiny v krajine, ako irelevantné. Skupina, známa pod indonézskym akronymom Walhi, sa proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Využijeme všetky možné zákonné možnosti,“ uviedla Dana Prima Tariganová, výkonná riaditeľka skupiny pre Severnú Sumatru. Súd podľa ochranárov posudzoval prípad z úradného pohľadu a ignoroval environmentálne a ochranárske hľadisko.

Priehradu stavia čínska štátna spoločnosť Sinohydro a financovaná je cez čínske pôžičky. Podľa kritikov ide o plán Číny finančne podporovať budovanie infraštruktúry v Ázii a rozšíriť si tak ekonomický a politický vplyv v regióne.

V priebehu uplynulého týždňa sa proti výstavbe priehrady konalo niekoľko menších protestov v Batang Toru a pred čínskym konzulátom v Medane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom