Ochranári vyzývajú Brusel, aby nepodporoval silný agrobiznis

Les, príroda
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Viac ako 250 mimovládnych organizácií vyzýva europoslancov, aby hlasovali za záujmy všetkých, nie len silného agrobiznisu, a aby neponechali rozhodnutie o budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike na úzkej skupine poslancov z výboru Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Ján Gúgh z SOS/BirdLife, tá podľa ochranárov ignoruje záujmy širšej spoločnosti. Mimovládne organizácie zaslali europoslancom otvorený list, v ktorom vyjadrujú znepokojenie nad smerovaním rokovaní o budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike.

„Za posledných 20 rokov klesli populácie vtákov poľnohospodárskej krajiny v Európskej únii skoro o 50 percent, u motýľov to je až 70 percent. Dokázateľnými dôsledkami intenzívneho poľnohospodárstva, ktoré je do značnej miery podporované a stimulované Spoločnou poľnohospodárskou politikou sú znečistené vody, ochudobnená pôda, ako aj znečistenie ovzdušia,“ poznamenala Tatiana Nemcová z SOS/BirdLife.

Zároveň dodala, že spolu s občianskymi organizáciami požadujú, aby dotácie dostávali len tí, ktorí nespôsobujú škody na životnom prostredí, a aby podpora smerovala hlavne farmárom, ktorí hospodária trvalo-udržateľným spôsobom a na rozvoj vidieka.

Marcové hlasovanie pléna Európskeho parlamentu o konečnej vyjednávacej pozícii je pre väčšinu europoslancov prvou a zároveň poslednou príležitosťou vyjadriť sa k budúcemu smerovaniu politiky poľnohospodárstva.

„Naša organizácia spolu s ďalšími verí, že poslanci túto príležitosť nezahodia a presadia sa zmeny v záujme nás všetkých,“ dodala pre agentúru SITA Tatiana Nemcová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia