Odchod Podmanického zo Smeru-SD je podľa Baránka osamelý čin

Ján Podmanický
Poslanec Ján Podmanický (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Rozhodnutie krajského predsedu žilinskej organizácie Smer-SD a poslanca parlamentu Jána Podmanického opustiť stranu a poslanecký klub je podľa analytika Jána Baránka jeho osobným rozhodnutím.

Baránek pre webnoviny.sk poukázal na to, že u Podmanického je známa jeho silná katolícka orientácia a preto sa možno pokúsi hľadať svoju budúcnosti práve medzi osobami podobného názoru.

Podmanický vo štvrtok oznámil spolu s ďalšími tromi opozičnými poslancami Mariánom Kérym (Smer-SD), Tomášom Tarabom a Filipom Kuffom (Kresťanská demokracia – Život a prosperita, do parlamentu sa dostal na kandidačnej listine ĽSNS zámer založiť platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov.

Odchodom očistí aj stranu

Táto iniciatíva sa ale v Smere stala predmetom sporu. Volebný líder a expremiér Peter Pellegrini vyhlásil, že sa nemieni prizerať tomu, ako sa ich poslanci začnú spriahať s predstaviteľmi ĽSNS.

Podľa Baránka odchodom urobí Podmanický službu aj strane, ktorú vládna koalícia aj tak obviňuje zo spolkov s kotlebovcami.

Zostane to osamelý čin

Baránek si ale nemyslí, že by tento krok mal viesť k odchodu ďalších poslancov z klubu. A to aj napriek tomu, že v tejto chvíli nie je jasné, kto bude stranu v nasledujúcich rokoch viesť.

Stranícky snem rozhodne, či si vedenie udrží Robert Fico, alebo mu ho zoberie Pellegrini. Vzťahy medzi nimi sú značne vyhrotené a jednotliví poslanci sa postupne už začínajú prikláňať na jednu či druhú stranu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip KuffaJán BaránekJán PodmanickýMarián KéryPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoKresťanská demokracia – Život a prosperitaSMER-SD