Odevná firma vo Svidníku mala kontrolu, zistila nedostatky

Móda
V Bratislave sa uskutoční prvý ročník podujatia s názvom Slovak Fashion Week. Foto: SITA/ AP

PREŠOV/SVIDNÍK 13. apríla (WEBNOVINY) – Inšpektorát práce Prešov ukončil ďalšiu z kontrol v odevnej firme I.C.A. s.r.o., Svidník. Tentoraz sa inšpektori zamerali na prešetrenie dodržiavania výšky miezd s ohľadom na náročnosť práce vykonávanej zamestnancami.

Inšpektori práce skontrolovali aj výšku miezd vyplatených za mesiac február, lebo zamestnanci sa sťažovali na krátenie platov pre krátky mesiac. Hovorkyňa prešovského inšpektorátu práce Katarína Timková v pondelok informovala, že pri kontrole zistili rôzne druhy nedostatkov.

Zamestnanci mali dostať viac

Vedenie firmy u ôsmich zamestnancov nedohodlo v pracovných zmluvách charakteristiku druhu práce, čo je v rozpore so Zákonníkom práce. Ďalšie porušenie zistili na 17 postoch vedúcich pracovníkov, ktorých zaradili iba do druhého mzdového stupňa, pričom podľa dohodnutého druhu práce mali nárok na vyššie ohodnotenie.

Zamestnávateľ porušil aj povinnosť poskytnúť 54 zamestnancom mzdu najmenej v sume ich minimálneho mzdového nároku určeného pre konkrétny stupeň náročnosti ich pracovných miest.

Do výrobných priestorov inšpekciu nepustili

Timková vo svojom písomnom vyjadrení ďalej uviedla, že vedenie firmy neumožnilo ich inšpektorom 5. marca voľný prístup do výrobných priestorov, čím neumožnilo podmienky na výkon inšpekcie.

Inšpektorát nariadil vedeniu firmy I.C.A. odstrániť prvé tri zistené nedostatky do 30 dní od prevzatia protokolu, čo je najneskôr 30. apríla. Pričom zamestnávateľ je povinný doručiť inšpektorátu písomnú správu o odstránení zistených nedostatkov a ich príčin do 10. mája.

Pokutovať ich môžu až po uplynutí termínov

Sťažnosť, že za február mali zamestnanci krátené mzdy, sa kontrolou nepotvrdila. Hovorkyňa uviedla, že po tejto kontrole nevyvodili voči firme I.C.A. finančné sankcie, forma pokuty prichádza do úvahy až po uplynutí termínov na odstránenie nedostatkov.

Kontrola prebiehala v tejto odevnej spoločnosti v období od 13. februára do konca marca. Protokol z inšpekcie práce bol uzatvorený 9. apríla. Začiatkom roka tu boli inšpektori práce na kontrole pre neoprávnené zadržanie miezd za minulý rok. Časť zárobku im zamestnávateľ už vyplatil, časť ešte dlhuje. Termín na splnenie tohto nariadenia inšpekcie uplynie posledný májový deň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom