Odkaz Sviečkovej manifestácie je podľa SaS veľmi aktuálny, keď občania žiadajú slušné Slovensko

Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Odkaz Sviečkovej manifestácie je vysoko aktuálny práve dnes, keď občania požadujú slušné Slovensko, v ktorom ľudské a občianske práva nie sú len neživým textom v ústave, ale normatívom konania vládnych politikov.

Komunisti túžbu ľudí nikdy nepotlačili

Pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie to v nedeľu vo vyhlásení uviedla strana Sloboda a solidarita. Slovensko. „Napriek presile komunisti túžbu ľudí po slobode a spravodlivosti nikdy nepotlačili. Je absolútne vylúčené, aby sa to podarilo ich súčasným klonom,“ zdôraznila SaS vo vyhlásení.

Slovensko si v nedeľu  pripomína tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

Ľudia z prenasledovaných spoločenstiev

Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z prenasledovaných katolíckych spoločenstiev. Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv. Tým pôvodne náboženské podujatie získalo širší občiansky rozmer.

„Pred tridsiatimi rokmi vyšli veriaci na bratislavské Hviezdoslavovo námestie a požadovali rešpektovanie občianskych práv. Komunistickí pohlavári ukrytí za stenami hotela Carlton sledovali, ako túto ojedinelú demonštráciu odvahy rozháňajú policajti obuškami, zúrivými vlčiakmi a vodnými delami. Aj preto Sviečková manifestácia mala obrovský ohlas na Slovensku i v zahraničí, medzi veriacimi a neveriacimi.“ uzavrela SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita